Kraje bałtyckie i Polska wzywają UE do wprowadzenia zakazu rosyjskich przewozów drogowych

2022-03-22 21:04 aktualizacja: 2022-03-22, 23:24
Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Fot. PAP/Bartłomiej Wójtowicz
Ministrowie transportu państw bałtyckich i Polski wezwali UE do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z i do Rosji oraz Białorusi, a także zakazu wstępu statkom rosyjskim i białoruskim do portów w całej UE - poinformował litewski minister transportu Marius Skuodis.

"Dzisiaj podpisałem wspólny apel trzech ministrów transportu państw bałtyckich i Polski do instytucji Unii Europejskiej oraz kolegów ministrów innych krajów Wspólnoty" - napisał Skuodis na Facebooku.

Litewski minister zaznaczył, że „w obliczu trwającej brutalnej agresji Rosji na Ukrainie, działania UE są potrzebne tu i teraz”. „Mamy nadzieję, że szefowie państw i rządów UE, którzy spotkają się w czwartek w Brukseli, nie będą się wahać" - dodał.

Aktywiści na Litwie i w Polsce ostatnio protestowali przeciwko transportowi drogowemu towarów między krajami UE a Rosją.

Litwa od pewnego czasu uzgadnia z innymi krajami regionu inicjatywę mającą na celu wprowadzenie zakazu wpływania do ich portów rosyjskich i białoruskich statków. Litewska premier Ingrida Szimonyte powiedziała jednak we wtorek, że najlepiej byłoby, gdyby taką decyzję podjęła UE, ponieważ zamknęłoby to potencjalne drogi sporów prawnych.

Po ataku Rosji na Ukrainę Unia Europejska i inne kraje zachodnie zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

kw/