Fundacja PGE pomaga uchodźcom we Lwowie i w Truskawcu

2022-04-01 22:24 aktualizacja: 2022-04-01, 22:24
Do tej pory Fundacja PGE przekazała darowizny w wysokości prawie miliona złotych. Fot. PAP
Do tej pory Fundacja PGE przekazała darowizny w wysokości prawie miliona złotych. Fot. PAP
Na przejściu granicznym w Medyce przekazane zostały w piątek trzy namioty pneumatyczne do Lwowa i Truskawca na Ukrainie. Sprzęt zakupiony został przez Fundację PGE.

Sprzęt na przejściu w Medyce odebrała delegacja urzędu miasta we Lwowie. Oprócz namiotów pracownicy PGE Obrót przekazali również zabawki, przybory do rysowania, plecaki i kosmetyki dziecięce do rozdysponowania wśród matek z dziećmi, które przebywają we Lwowie.

Zakup i transport namiotów zorganizowało Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem odział w Przemyślu, dzięki wsparciu Fundacji PGE. Zamówienie zostało przygotowane we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Przemyślu, która doradziła odpowiednią specyfikację.

Namioty są wyposażone w agregaty, oświetlenie, klimatyzację i nagrzewnice. Dwa namioty trafią do Lwowa, a jeden do Truskawca.

Jak podkreślił prezes PGE SA Wojciech Dąbrowski, namioty poszerzą bazę noclegową dla ludzi zmuszonych do ucieczki przed wojną. "Kontynuujemy także wsparcie finansowe. Dotychczas przekazaliśmy blisko milion złotych na pomoc dotkniętej wojną Ukrainie i uchodźcom przybywającym do Polski" – dodał.

"Serdecznie dziękuję Polakom za ogromną pomoc"

Iryna Dżygowska z urzędu miasta we Lwowie, która odebrała w Medyce namioty, podziękowała za przekazane dary. "Serdecznie dziękuję Polakom za ogromną pomoc. Trudno wyrazić wdzięczność za waszą solidarność z nami i to, jak bardzo możemy na was liczyć w tym dramatycznym dla nas czasie. Lwów stał się wielkim centrum wsparcia dla mieszkańców całej Ukrainy, dlatego tak ważne jest dla nas wzmacnianie infrastruktury, która pozwala na godne warunki dla stale przybywającej liczby naszych wewnętrznych uchodźców" – powiedziała.

Do tej pory Fundacja PGE przekazała darowizny w wysokości prawie miliona złotych dla organizacji i stowarzyszeń. Środki zostały przeznaczone m.in. na przygotowanie miejsc noclegowych dla uchodźców i bieżącą pomoc po przekroczeniu granicy.

Dzięki wsparciu fundacji ponad 40 ton środków opatrunkowych, lekarstw, żywności i innych najpotrzebniejszych artykułów zostało przekazanych w transportach humanitarnych do ukraińskich miast ogarniętych wojną.

W pomoc włączyli się również pracownicy PGE, którzy zebrali i przekazali prawie siedem ton najpotrzebniejszych rzeczy, w tym żywności, środków higienicznych i środków czystości. Dary trafiły do ponad 100 ośrodków, w których schronienie znalazły ukraińskie rodziny i dzieci z domów dziecka. Wyprawki szkolne otrzymują także dzieci z Ukrainy, które rozpoczęły naukę w polskich szkołach.(PAP)
gn/

TEMATY: