Rosyjscy lekarze zmuszeni są do „dobrowolnego i przymusowego” wpłacania składek „na Donbas”

2022-04-06 12:45 aktualizacja: 2022-04-06, 18:35
Fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh
Fot. PAP/EPA/Zoltan Balogh
Pracownicy medyczni z rosyjskiej Federalnej Agencji Medyczno-Biologicznej zostali "poproszeni" o przekazanie z pensji kilku tysięcy rubli jako darowizny „na pomoc ofiarom” wojny w Ukrainie - informuje "Ekonomiczna Prawda".

Formularz zgłoszeniowy został wydany bezpośrednio z centrali Agencji, a darowizny mają pomóc tym, którzy „znajdują się w trudnej sytuacji życiowej na terenie specjalnej operacji wojskowej demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy” - podaje portal "The Bell", cytowany przez "Ekonomiczną Prawdę".

Struktura Agencji Rosji obejmuje ponad 300 podległych organizacji medycznych i około 2,5 tysiąca zakładów opieki zdrowotnej w Rosji i Bajkonurze.

Naczelnicy wydziałów poproszono o obowiązkowe podpisywanie wniosków o "potrącenie z pensji darowizn" - o dobrowolnej zbiórce nie było mowy - twierdzi czterech pracowników medycznych z FMBA, którzy rozmawiali z dziennikarzami.

Zbieranie funduszy rozpoczęło się 18 marca. Dwóch rozmówców wyjaśniło, że byli zobowiązani do podpisywania oświadczeń z określonymi już kwotami darowizn. Dla pielęgniarek, w zależności od kategorii, zaczynały się od 3500 rubli, dla lekarzy - od 7700 rubli.

Kamila Wronowska