Kije golfowe Tigera Woodsa sprzedane za rekordową cenę

2022-04-10 19:27 aktualizacja: 2022-04-10, 19:31
Tiger Woods Fot. ERIK S. LESSER/PAP/EPA
Tiger Woods Fot. ERIK S. LESSER/PAP/EPA
Zestaw kijów golfowych Tigera Woodsa, którymi wygrał cztery kolejne duże turnieje, zostały sprzedane na aukcji za prawie 5,16 miliona dolarów. To rekordowa cena za pamiątki w tej dyscyplinie sportu - podaje stacja telewizyjna ESPN.

Woods wygrał tzw. „Tiger Slam”: US Open, Open Championship i PGA Championship w 2000 oraz Masters w 2001, używając zestawu nazywanego Titleist 681-T. Sprzęt został wystawiony na aukcję Golden Age 23 marca z cenę wywoławczą 25 tys. USD. Licytacja skończyła się tuż przed północą w sobotę.

Do tej pory najwyższą cenę spośród pamiątek golfowych uzyskano ze sprzedaży kurtki Hortona Smitha w 2013 roku za 682 tys. dolarów. Smith wygrał pierwszy w historii turniej Masters w 1934 roku i sukces powtórzył dwa lata później.

Nie wiadomo, kto był nabywcą akcesoriów należących kiedyś do Woodsa, ale na aukcję wystawił je Todd Brock, prywatny inwestor z Houston. Brock kupił sprzęt w 2010 roku za 57 242 USD i powiedział, że dochód ze sprzedaży trafi do jego fundacji. Kije zawierały dokumenty weryfikujące ich autentyczność.

„Miałem je od 12 lat i nikomu o tym nie mówiłem. Były przechowywane w naprawdę ładnym opakowaniu w moim biurze. Mój podziw można przyrównać do obrazu Rembrandta, gdy ktoś napawa się tym widokiem, trzymając go w swoim zamku. Nadszedł czas, aby teraz ktoś inny zrobił z tego lepszy użytek" - powiedział Brock, który na transakcji zarobił ponad 5 mln dolarów.

Aukcja zbiegła się z powrotem Woodsa do czynnej kariery. Sportowiec od lutego 2021 r., z powodu poważnych urazów nóg, których doznał w wypadku samochodowym, musiał pauzować. Golfista w ten weekend wystąpił w turnieju Augusta Masters.

Z 15 triumfami w turniejach wielkoszlemowych Amerykanin zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Lepszy od niego jest tylko Jack Nicklaus - 18.

Wielu ekspertów określa Woodsa mianem najlepszego golfisty wszech czasów. Na czele rankingu światowego był przez rekordowe 683 tygodnie. W 2019 roku został odznaczony przez Donalda Trumpa Prezydenckim Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem przyznawanym cywilom w Stanach Zjednoczonych.(PAP)

mar/
 

TEMATY: