Ukraina. Rosyjscy żołnierze zniszczyli kielich podarowany przez św. Jana Pawła II

2022-04-13 22:04 aktualizacja: 2022-04-13, 22:18
Fot. PAP/Marcin Obara
Fot. PAP/Marcin Obara
Rosyjscy żołnierze zniszczyli przechowywany w seminarium duchownym w Worzelu, w obwodzie kijowskim, kielich liturgiczny, który papież św. Jan Paweł II ofiarował ukraińskiemu Kościołowi podczas swojej pielgrzymki w 2001 r. - podał w środę portugalski oddział organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP).

Władze katolickiej instytucji zamieściły na stronie internetowej wizerunek zniszczonej figury Matki Bożej Fatimskiej, zaznaczając, że to tylko jeden z wielu zniszczonych przedmiotów po tym, jak rosyjskie wojska wdarły się do budynku seminarium.

PKWP podała, że Rosjanie w seminarium w Worzelu dokonali aktów wandalizmu, profanacji oraz kradzieży.

“Wśród zniszczonych przedmiotów jest figura Matki Bożej Fatimskiej oraz kielich, który św. Jan Paweł II używał i podarował ukraińskiemu Kościołowi podczas swojej wizyty apostolskiej w tym kraju w 2001 r.” - napisały w środowym komunikacie władze portugalskiego oddziału PKWP.

W niedzielę cytowany przez ukraińską agencję Ukrinform biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki poinformował, że wśród zrabowanych w seminarium duchownym w Worzelu przedmiotów miał być również pamiątkowy kielich podarowany przez św. Jana Pawła II.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

dsk/