Konfederacja przekaże kolejne 100 tys. zł Polakom na Ukrainie

2022-04-20 14:09 aktualizacja: 2022-04-20, 14:59
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI
Konfederacja przekaże łącznie 200 tys. zł na wsparcie Polaków na Ukrainie - połowę wpłaciła w marcu z własnych funduszy, a w środę jej przedstawiciele ogłosili, że kolejne 100 tys. zł wpłacili już na ten cel darczyńcy. Pieniądze wykorzystano m.in. na zakup żywności i agregatów prądotwórczych.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący koła Konfederacja Krzysztof Bosak poinformował, że ponad 100 tys. zł zebrano dzięki dobrowolnym darowiznom sympatyków Konfederacji na wsparcie Polaków na Wschodzie, w tym polskich organizacji we Lwowie. Dodał, że pieniądze trafią także do miast bezpośrednio ogarniętych wojną na wsparcie "organizacji zaplecza, obrony przed najeźdźcą i okupantem rosyjskim".

"Konfederacja pokazuje swoją solidarność z Polakami na Ukrainie, z broniącą się Ukrainą i z ofiarami rosyjskiej napaści" - oświadczył.

Poseł przypomniał też powtarzane od wielu lat przesłanie Konfederacji, aby "pomagać na miejscu". "Po ponad 50 dniach wojny widzimy, że nasze hasło zachowuje swoją logikę. Nie jest dobrym pomysłem reagować na wojnę na Ukrainie postulowanie, aby ponad 40 milionów obywateli Ukrainy przyjechało do Polski i innych państw Unii Europejskiej. Najlepiej pomagać na miejscu tam, gdzie tylko jest to możliwe" - zaznaczył Bosak.

Skarbnik partii Michał Wawer przypomniał, że już 3 marca Konfederacja przekazała z własnych funduszy 100 tys. zł na wsparcie Polaków na Ukrainie oraz rozpoczęła wtedy z Fundacją Piastowską zbiórkę internetową i zaapelował o podwojenie tej kwoty, co nastąpiło w ubiegłym tygodniu.

"Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wsparli tę zbiórkę, którzy pamiętają o tym, że w czasie wojny naszym pierwszym obowiązkiem jest pomaganie Polakom zagrożonym wojną, zagrożonym ubóstwem związanym z wojną i wszystkimi problemami, o których słyszymy z Ukrainy" - oświadczył mec. Wawer.

Jak mówił prawnik, przeznaczenie środków już przekazanych w ten sposób jest cały czas dokumentowane filmami, zdjęciami i oświadczeniami, które są publikowane w mediach społecznościowych. Przekazał też podziękowania od redaktor naczelnej polskiego Radia Lwów Marii Pyż, która jest jedną z osób zarządzających pieniędzmi od Konfederacji i zebranych przez darczyńców.

Red. Pyż poinformowała w liście, że pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zakup żywności, środków czystości, agregatów prądotwórczych dla oblężonych miast oraz rzeczy potrzebne żołnierzom broniącym Ukrainy. Jak napisała, "jako Polacy jesteśmy na ziemi naszych przodków, czyli jesteśmy u siebie". "Na chwilę obecną wspieramy również swoich ukraińskich sąsiadów. Mamy wspólnego wroga, a każdy z nas broni swojej ziemi" - dodała w red. Pyż w liście odczytanym przez Wawera.

Skarbnik Konfederacji przypomniał, że zbiórka jest kontynuowana na stronie www.zrzutka.pl pod nazwą "Konfederacja pomaga Polakom na Ukrainie". (PAP)

Autor: Mieczysław Rudy

kgr/