Żaryn: przejęto konto prof. Andrzeja Waśko - doradcy Prezydenta RP. Sprawę badają państwowe służby

2022-04-20 18:38 aktualizacja: 2022-04-20, 21:45
Andrzej Duda, Andrzej Waśko. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda, Andrzej Waśko. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Dezinformacyjne wpisy zamieszczone na przejętym koncie prof. Andrzeja Waśko w mediach społecznościowych, to również nieprawdziwe treści z przejętego konta innej osoby - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn podał wcześniej na Twitterze, że konto profesora - doradcy prezydenta RP zostało w środę przejęte, opublikowane informacje to kłamstwa, a sprawę badają służby państwowe.

Wieczorem podał, że również konto, z którego informacje służyły do dezinformacyjnego przekazu zostało przejęte.

Żaryn: drugie konto, tym razem na TT, też zostało przejęte

"W działaniach dezinformacyjnych wykorzystujących konto prof. A. Waśko posłużono się również innym kanałem informacyjnym, który służył do krzyżowego uwiarygodniania kłamliwych tez" - napisał Żaryn.

"Drugie konto, tym razem na TT, też zostało przejęte. Odpowiednie instytucje zostały powiadomione" - podał.

Wpis na przejętym koncie na Twitterze i podany dalej na koncie doradcy prezydenta, ma rozbudzać wrogość między Polakami a Ukraińcami - napisał Żaryn.

Żaryn: wpis zawiera nieprawdziwe informacje, których treść wpisuje się w działania rosyjskie przeciwko Polsce i Ukrainie

"Umieszczony wpis zawiera nieprawdziwe informacje, których treść wpisuje się w działania rosyjskie przeciwko Polsce i Ukrainie. Informacje zamieszczone przez atakujących są kłamstwem, które jest obliczone na rozbudzenie wrogości między Polakami i Ukraińcami. Wpis ma pobudzać wątpliwości Ukraińców wobec Polaków" - dodał wcześniej rzecznik.

Zaznaczył, że umieszczona na przejętym koncie prof. Waśko jest już komentowana przez rosyjskie media prowadzące działalność dezinformacyjną przeciwko Polsce.

Prof. Andrzej Waśko jest etatowym doradcą prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest literaturoznawcą i historykiem kultury, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracownikiem naukowym Wydziału Polonistyki UJ. Jest też członkiem Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

dsk/