Licealiści blokują szkoły w Paryżu, domagając się od Macrona i Le Pen działań na rzecz klimatu

2022-04-21 17:13 aktualizacja: 2022-04-21, 18:07
Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON
Licealiści zablokowali w czwartek swoje szkoły w Paryżu, domagając się od kandydatów na prezydenta Francji większych działań na rzecz klimatu, edukacji, równouprawnienia i sprawiedliwości społecznej.

„Jesteśmy tu cały dzień, aby usłyszano nasz głos przed drugą turą i jeśli będziemy musieli się ponownie zmobilizować po feriach (wiosennych), to zrobimy to” – powiedział AFP 15-letni Elias przed liceum Lavoisier mieszczącym się w V dzielnicy Paryża.

Część licealistów paryskich szkół blokowała dostęp do placówek koszami na śmieci, barierkami i rowerami, wywieszono plakaty z hasłem „Ani Macron, ani Le Pen”. „Jesteśmy tutaj, ponieważ nie jesteśmy słuchani. Jesteśmy źli” - zauważyła 15-letnia Paloma z liceum w XI dzielnicy stolicy Francji.

W zeszłym tygodniu rektorzy uczelni w Paryżu zdecydowali o zamknięciu części wydziałów dla nauki stacjonarnej, aby uniknąć zamieszek przed wyborami. Mimo to studenci zablokowali m.in. Sorbonę oraz Instytut Nauk Politycznych (Science Po) w sprzeciwie wobec wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji.

W niedzielnej drugiej turze wyborów zmierzą się ubiegający się o reelekcję prezydent Emmanuel Macron i liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

kgr/