Związek Banków Polskich stworzył prawno-bankowy poradnik dla uchodźców z Ukrainy

2022-04-22 15:18 aktualizacja: 2022-04-22, 15:38
Uchodźcy z Ukrainy przy Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Uchodźcy z Ukrainy przy Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Związek Banków Polskich stworzył prawno-bankowy poradnik dla uchodźców z Ukrainy. Kompendium ma na celu uporządkowanie informacji i ułatwienie rozpoczęcia pobytu uchodźcom z Ukrainy.

W poradniku znajdują się wskazówki dotyczące pobytu w Polsce. Zostały poruszone takie kwestie jak legalizacja pobytu, uzyskanie numeru PESEL, a także informacje o zakładaniu kont bankowych i profili zaufanych. Czytelnik dowie się, jakie świadczenia mu przysługują, a także jakie są perspektywy dotyczące edukacji dzieci, pracy i rozpoczęcia działalności gospodarczej.

"Publikacja stanowi kompendium aktualnych przepisów, które uchwalono, żeby pomóc uchodźcom z Ukrainy w tej trudnej sytuacji" - podkreślono w informacji prasowej

"Chcieliśmy przede wszystkim ułatwić im (uchodźcom - PAP) orientację w nowej dla nich przestrzeni społeczno-administracyjnej, powtórzyć i podkreślić szereg istotnych informacji wraz z podaniem ich źródeł, bo naszym zdaniem, w czasie realnego zagrożenia dezinformacją, ZBP dbający o rzetelne informowanie i bezpieczeństwo w obrocie finansowym może pomóc w zachowaniu czystości przekazu w przestrzeni medialnej i publicznej – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Część poradnika skupia się na pomocy w obszarze bankowym. Zwrócono uwagę, że 53 proc. uchodźców z Ukrainy nie nawiązało jeszcze relacji z polskimi bankami. "Główną barierą jest język oraz dość prozaiczna kwestia związana z brakiem wiedzy, jak z konta czy też karty płatniczej mogą skorzystać" - uważa ZBP.

ZBP zaznaczył, że problemem jest też niskie zaufanie Ukraińców do banków - zdecydowanie zaufanie do polskich banków deklaruje 22 proc. nowoprzybyłych.

Związek Banków Polskich – samorządowa organizacja zrzeszająca banki w Polsce. Został powołany do życia w styczniu 1991 roku i działa na podstawie ustawy o izbach gospodarczych z 30 maja 1989 roku. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

mar/