Blinken: Waszyngton może przekazywać Ukrainie broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia zapotrzebowania przez Kijów

2022-04-27 12:51 aktualizacja: 2022-04-27, 13:56
Antony Blinken Fot. SHAWN THEW/PAP/EPA
Antony Blinken Fot. SHAWN THEW/PAP/EPA
Przyspieszamy nasze działania na rzecz wsparcia Ukrainy; Waszyngton może przekazywać Kijowowi broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania - zadeklarował we wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu.

W ocenie Blinkena władze USA nie zauważyły dotychczas "żadnych oznak, że prezydent Rosji Władimir Putin realnie myśli o jakichkolwiek negocjacjach pokojowych z Ukrainą". "Z wypowiedzi rosyjskiego przywódcy wynikało już od dawna, że nie chodziło mu o potencjalne wejście Ukrainy do NATO (jako zagrożenie dla Kremla - PAP). On od samego początku był przekonany, że Ukraina nie ma prawa być suwerennym, niepodległym państwem" - ocenił szef amerykańskiej dyplomacji 

24-25 kwietnia Blinken i sekretarz obrony USA Lloyd Austin odwiedzili Kijów, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Zobaczyliśmy w Kijowie miasto, które wraca do życia - ludzi spacerujących po ulicach, siedzących na ławkach. Mogliśmy przekonać się na własne oczy, że Ukraińcy wygrali bitwę o swoją stolicę" - powiedział Blinken.

"Jestem dumny z tego, co Stany Zjednoczone już uczyniły na rzecz wsparcia ukraińskich władz i społeczeństwa. Utwierdziłem się w przekonaniu, że powinniśmy kontynuować nasze wysiłki" - dodał sekretarz stanu USA. (PAP)

mar/