Andrzej Sadoś: zamiast zajmować się wsparciem Ukrainy, ambasadorowie Unii będą debatować o wideo na Dzień Europy

2022-04-29 09:03 aktualizacja: 2022-04-29, 17:46
Flagi państw Europejskich przed siedzibą Parlamentu Europejskiego, w Strasburgu Fot. PAP/ EPA / PATRICK SEEGER
Flagi państw Europejskich przed siedzibą Parlamentu Europejskiego, w Strasburgu Fot. PAP/ EPA / PATRICK SEEGER
Służby Rady proponują państwom członkowskim, aby zamiast tradycyjnego wideo z okazji Dnia Europy, który przypada 9 maja, UE opublikowała zdjęcie wszystkich ambasadorów UE z elementami solidarności Wspólnoty. W piątek o wideo dyskutować mają ambasadorowie UE. Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś powiedział PAP, że ambasadorowie Unii powinni w tym czasie poświęcić się poważniejszym sprawom - sankcjom na Rosję czy instrumentom wsparcia finansowego dla Ukrainy.

W Brukseli państwa członkowskie co roku, z okazji Dnia Europy, który przypada 9 maja, przygotowują wspólny materiał wideo z życzeniami dla obywateli UE. W tym roku Polska, Estonia i Grecja w swoich wideo, które mają być jego częścią, zawarły również elementy zawierające wyrazy solidarność z Ukrainą, która zmaga się z agresją Rosji.

Sprawa wzbudziła jednak kontrowersje i w poniedziałek na spotkaniu dyplomatów w Brukseli odbyła się w tej sprawie dyskusja. „Niemcy i Hiszpania zakwestionowały to, że Polska, Estonia i Grecja w swoich filmach umieściły symbole ukraińskie, twierdzą, że jest to łamanie unijnej jedności” – przekazał PAP unijny dyplomata.

W czwartek wieczorem Stałe Przedstawicielstwo Francji przy UE (Francja sprawuje prezydencje w Unii) przekazało, że w piątek ambasadorowie "27-ki" mają przedyskutować nową propozycją służb Rady, która zakłada rezygnację z tradycyjnego nagrania „Happy Europe Day” na rzecz publikacji fotografii wszystkich ambasadorów z elementami solidarności z Ukrainą.

PAP zapytała o sprawę Stałego Przedstawiciela Polski przy UE Andrzeja Sadosia. Jak powiedział, to bulwersujące, że zamiast zajmować się takimi sprawami, jak sankcje, zbrodnie wojenne czy instrumenty wsparcia finansowego, ambasadorowie będą musieli zająć się kwestią materiału filmowego na posiedzeniu w Brukseli.

Potrzeba wyrażenia solidarności z Ukrainą w związku z Dniem Europy, tak jak to zrobiła Polska, jest sprawą oczywistą i niepodlegającą dyskusji - powiedział Sadoś.

Wcześniej Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE zamieściło na Twitterze fragment swojego materiału wideo, który ma być częścią całości, na Twitterze. Zawiera przekaz: „Ukraino, szczęśliwego dnia w Europie”, po polsku i ukraińsku.

„Zachęcamy do obejrzenia wkładu Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE do tradycyjnego wspólnego przesłania państw UE w Dniu Europy. (…) Unia Europejska musi jak najszybciej zapewnić Ukrainie perspektywę pełnego członkostwa” – napisała polska placówka dyplomatyczna.

Co roku 9 maja Unia Europejska obchodzi Dzień Europy. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Roberta Schumana, w której przedstawił on swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie, dzięki której wojna między narodami europejskimi stałaby się nie do pomyślenia. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

an/