Białoruś przemieszcza sprzęt wojskowy w stronę Litwy i Ukrainy

2022-05-04 14:08 aktualizacja: 2022-05-04, 21:28
Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Projekt Biełaruskij Hajun, który zbiera i publikuje informacje na temat ruchów i działań wojsk na terytorium Białorusi, podał, że w środę rano zauważono przemieszczanie białoruskiego sprzętu wojskowego w stronę granicy litewskiej i ukraińskiej. Jak wcześniej oświadczył rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez agencję Reutera, władze w Kijowie nie wykluczają, że Rosja użyje w pewnym momencie białoruskich wojsk w wojnie przeciwko Ukrainie.

„Nie wykluczamy, że Federacja Rosyjska może w pewnym momencie wykorzystać terytorium Białorusi oraz Siły Zbrojne Republiki Białorusi przeciwko Ukrainie. Dlatego jesteśmy gotowi” – powiedział rzecznik Andrij Demczenko.

Z kolei według informacji Projektu Biełaruskij Hajun podanej na Twitterze, o godz. 6 czasu lokalnego (5 czasu polskiego) kolumna około 30 sztuk sprzętu wojskowego białoruskich sił zbrojnych zmierzała z Mińska w stronę rejonu oszmiańskiego, czyli w kierunku granicy litewskiej, trasą M7. Na zamieszczonym nagraniu pokazano transportery opancerzone BTR-82A oraz BTR-80K.

Natomiast około godz. 8.30 (7.30) dywizjon systemu rakietowego S-300PS sił zbrojnych Białorusi kierował się z Brześcia w stronę Mokranów, czyli ku granicy ukraińskiej, trasą R-17. W skład kolumny wchodziło około 25-30 sztuk sprzętu wojskowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Białoruś rozpoczęła zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe

Białoruś rozpoczęła manewry wojskowe 

Białoruś rozpoczęła wcześniej w środę niezapowiedziane ćwiczenia wojskowe. Białoruskie ministerstwo obrony ogłosiło, że celem manewrów jest sprawdzenie gotowości bojowej armii, i zapewniło, że „nie stanowią zagrożenia” dla sąsiednich krajów. (PAP)

mmi/