Łukasz Schreiber: premier Morawiecki oczekuje, że we wtorek rząd zajmie się projektem o pomocy dla kredytobiorców

2022-05-08 11:24 aktualizacja: 2022-05-08, 15:44
Łukasz Schreiber. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Łukasz Schreiber. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Premier Mateusz Morawiecki oczekuje, że projekt ws. pomocy dla kredytobiorców stanie we wtorek na Radzie Ministrów - poinformował w niedzielę przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Podczas rozmowy w TVN 24 Schreiber poinformował, że w piątek projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów zakładający pomoc dla kredytobiorców został wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu. "To jest pomoc dla tych, którzy są w bardzo trudnej sytuacji: ktoś stracił pracę - przynajmniej jedna osoba w gospodarstwie domowym, bądź koszty kredytu wykraczają ponad 50 procent dochodu" - mówił.

"Jest oczekiwania pana premiera, aby we wtorek ten projekt stanął na Radzie Ministrów" - przekazał minister w KPRM.

Premier, przedstawiając ostatnio plan pomocy dla osób, które spłacają złotowe kredyty hipoteczne, zapowiedział, że pomoc ta ma składać się z czterech punktów: trzymiesięcznych "wakacji kredytowych"; pomocy dla kredytobiorców z przejściowymi problemami; wprowadzenia nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u, a także wzmocnienia odporności całego sektora bankowego. Od 2023 r. banki zamiast WIBOR-u miałyby - jak mówił premier - stosować transparentny, bardziej korzystny dla kredytobiorców, wskaźnik oprocentowania kredytów.

RPP w czwartek zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. To ósma podwyżka stóp z rzędu.(PAP)

Autor: Grzegorz Bruszewski

kgr/