Ambasador USA: jesteśmy gotowi na każdy ruch Putina

2022-05-09 07:11 aktualizacja: 2022-05-09, 12:21
Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce Mark Brzezinski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce Mark Brzezinski. Fot. PAP/Leszek Szymański
Jesteśmy gotowi na każdy ruch Putina – zapewnia ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy”. "Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były bliższe, nigdy nie były mocniejsze i nigdy nie były ze sobą bardziej splecione niż obecnie. I to nie tylko z powodu wojny na Ukrainie” – stwierdził ambasador.

Brzezinski w wywiadzie wskazał, że obecny kryzys nie jest tylko problemem Polski. "To kwestia międzynarodowa i tak ją wspólnie traktujemy. Współpracujemy z polskim rządem tak, aby jak najlepiej chronić Polaków i mieszkańców regionu. Bardzo doceniamy przywódczą rolę, której podjął się obecny polski rząd. I skutecznie działamy razem, aby Polska była bezpieczna oraz by była zabezpieczona” –  wskazał Brzezinski.

Wyraził podziw dla postawy Polaków wobec kryzysu uchodźczego.

"Wszyscy podziwiamy Polaków, którzy pojechali na granicę, aby zabrać ukraińskich uchodźców do swoich domów i mieszkań. Mówię wszystkim dookoła, że mam szczerą nadzieję, iż w tym roku, gdy magazyn 'Time' będzie wybierał Człowieka Roku, to połowę okładki zajmą ukraińscy żołnierze z ich przywódcą prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a drugą połowę zdjęcie młodej Polki lub młodego Polaka, jadących późnym wieczorem na granicę, aby odebrać ukraińską rodzinę i zapewnić jej lokum w Polsce. Za tę ogromną hojność i za danie światu przykładu człowieczeństwa dziękujemy Polakom my wszyscy w Ameryce” – powiedział.

Ambasador podkreślił w wywiadzie, że gdy prezydent Joe Biden stwierdził w Warszawie, że Stany Zjednoczone będą bronić każdego skrawka terytorium NATO, czyli też Polski, mówił to z absolutnym przekonaniem. "Fakt, że to samo powtórzyli też podczas wizyty w Polsce wiceprezydent Kamala Harris oraz przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów, mówi sam za siebie: Polska jest bezpieczna i jest dobrze zabezpieczona. Putin doskonale rozumie zaś, jakie konsekwencje dla Rosji miałby atak na NATO" - zaznaczył.

"Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz"

Odnosząc się zaś do uwagi, że część zachodnich informatorów ostrzega zaś, że 9 maja Putin może oficjalnie wypowiedzieć Ukrainie wojnę, Brzezinski odparł, że co prawda, nie wiemy, co zrobi Putin, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pułk Azow: Jesteśmy martwymi ludźmi, otoczonymi z każdej strony. Będziemy walczyć tak długo, jak będziemy musieli

"Gdy mówimy, że jesteśmy gotowi bronić każdego skrawka NATO, to nie jest to czcze gadanie. Już teraz mamy w Polsce 12,5 tys. amerykańskich żołnierzy w różnych polskich bazach, rozsianych po całym kraju. To ponad 10 proc. wszystkich amerykańskich wojsk rozmieszczonych w Europie” – wskazał.

Pytany, czy jesteśmy gotowi na scenariusz, w którym Rosja używa taktycznej broni nuklearnej przeciw Polsce, ambasador USA stwierdził, że Polska jest członkiem NATO, a NATO i USA są zaś przygotowane na każdą ewentualność. (PAP)

mmi/