Premier: wierzę, że wkrótce dopniemy ostatnie elementy umowy z Komisją Europejską w sprawie KPO

2022-05-09 09:56 aktualizacja: 2022-05-09, 15:19
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Łukasz Gągulski
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Łukasz Gągulski
Wierzę, że wkrótce dopniemy ostatnie elementy umowy z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy - stwierdził w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, podczas konferencji w miejscowości Biały Kościół w woj. małopolskim. Szef rządu poruszył również temat sankcji wobec Rosji oraz kwestie z zakresu polityki rodzinnej dotyczące m.in. programu 500 plus oraz miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.
 

🔴 NA ŻYWO | Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w #BiałyKościół

Posted by Kancelaria Premiera on Monday, May 9, 2022

 

Podczas konferencji w Białym Kościele szef rządu został zapytany o to na jakim etapie są rozmowy z Solidarną Polską ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kiedy Polska otrzyma środki z KPO.

Jak odpowiedział premier Morawiecki, "rozmowy są na etapie zaawansowanym - zarówno jeżeli chodzi o naszą koalicję, jak również z Komisją Europejską".

Premier: wszyscy w Sejmie zostaną poddani pewnemu testowi

"Jakkolwiek wierzę, że rzeczywiście wkrótce dopniemy ostatnie elementy umowy z Komisją Europejską, to wtedy nie tylko wszyscy w ramach Zjednoczonej Prawicy, ale także wszyscy w Sejmie zostaną poddani pewnemu testowi" - mówił premier.

Jak wskazał, "po jednej stronie mamy środki, które pozwolą nam lepiej się rozwijać, środki na inwestycje, środki z Krajowego Planu Odbudowy, środki, które ograniczą inflację, środki, które pozwolą na lepszy, szybszy rozwój gospodarczy - tak nam bardzo potrzebny dzisiaj w dobie kryzysu, a po drugiej stronie mamy dalsze zawirowania wokół tego tematu".

"Liczę na to, że opozycja również zachowa się tutaj odpowiedzialnie, a nie - jak równo rok temu - kunktatorsko, niektórzy wstrzymywali się od głosu, nie głosowali za Krajowym Programem Odbudowy" - podkreślał Mateusz Morawiecki. "Prawo i Sprawiedliwość wypracowało najlepszy model przyjęcia KPO, zarówno od strony merytorycznej, technicznej, czyli od strony projektów, jak również wypracowaliśmy zrównoważone podejście w kontekście Unii Europejskiej" - dodał.

Polska nadal nie otrzymała unijnych pieniędzy na realizację swojego KPO. Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła pod koniec października ub.r. warunek, by w KPO znalazło się zobowiązanie polskiego rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Latem ubiegłego roku likwidację tej izby zapowiadał wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, także premier Mateusz Morawiecki mówił, że ta izba zostanie zlikwidowana.

Prezydencki projekt dotyczący zmian w SN

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka na początku kwietnia rozpoczęła prace nad dwoma projektami dotyczącymi zmian w SN, autorstwa prezydenta i posłów PiS. Zdecydowano, że projektem bazowym będzie prezydencka propozycja.

Solidarna Polska sprzeciwia się jednak niektórym zapisom projektu prezydenta. Przedstawiciele SP oświadczyli, że nie mogą poprzeć tego projektu w obecnej formie z powodu proponowanego tam "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". 26 kwietnia na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości omówiono tylko jeden punkt z projektu zmian w SN odnoszący się do sędziów mających orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, która ma zastąpić Izbę Dyscyplinarną. Odrzucono poprawki do tego punktu SP, PSL i PiS. Do całego projektu SP złożyła ponad 20 poprawek, a posiedzenie komisji przerwano.

Nadal nie wiadomo, kiedy komisja skończy prace i projekt wróci na obrady plenarne Sejmu.

Prezydencki projekt zakłada likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Sędziowie, którzy w niej orzekają, mieliby możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. W projekcie zaproponowana została instytucja określana mianem "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", dająca każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd.

Aby otrzymać pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować KPO. Polska przedstawiła swój plan KE w ubiegłym roku, jednak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Sankcje wobec Rosji

Podczas konferencji Morawiecki oświadczył, że Polska jest adwokatem jak najdalej posuniętych sankcji, bo - jak mówił - "z Putinem można wygrać albo gospodarczo, albo militarnie".

Zaznaczył przy tym, że NATO nie jest częścią wojny toczącej się na Ukrainie, ale "NATO i UE mają wielką rolę do odegrania".

"Wsparcie Ukrainy to po pierwsze i po drugie sankcje gospodarcze" - podkreślił. W tym kontekście wskazał, że od kilku dni toczyły się "żmudne negocjacje" w KE i że jest w stałym kontakcie ze stałym przedstawicielem RP przy UE Andrzejem Sadosiem.

Przyznał jednocześnie, że coraz trudniej negocjuje się "szeroki zakres tych wszystkich sankcji". "A on jest potrzebny, aby wywierać coraz mocniejszą presję na Rosję. Polska stara się organizować tak proces sankcji, aby znaleźć wspólny mianownik pomiędzy jednością UE, a sankcjami, które byłyby zbudowane w najszerszy możliwy sposób, by wywrzeć presję na Putina i Kreml" - deklarował premier.

W zeszłym tygodniu w ramach szóstego pakietu sankcji Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu ropy naftowej z Rosji w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych do końca roku. Szefowa KE Ursula von der Leyen mówiła w Parlamencie Europejskim, że nie jest to łatwa do wdrożenia decyzja, ponieważ niektóre państwa członkowskie UE są silnie zależne od rosyjskiej ropy, jednak embargo jest konieczne dla ukarania Rosji.

W piątek premier Węgier Viktor Orban oświadczył, że Węgry nie mogą poprzeć szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w ich obecnej formie, określając propozycje KE mianem "bomby atomowej zrzuconej na węgierską gospodarkę".

Premier Morawiecki: rząd jest rządem dla polskich rodzin

Podczas konferencji w miejscowości Biały Kościół premier podkreślił, że szczególnie w czasie naznaczonym kryzysem geopolitycznym, wojną na Ukrainie i kryzysem gospodarczym "rząd jest rządem dla polskich rodzin".

Program 500 plus

"Potrzebny jest rząd, który wspiera, który ufa, ufa rodzicom, ludziom, rodzinom. Takim rządem staramy się być, najlepszym dowodem na to jest cała nasza polityka społeczna" – mówił Morawiecki podczas briefingu. Premier przywołał rządowy program 500 plus i ocenił, że "jest on dzisiaj programem, który pozwala rozwijać skrzydła wielu rodzinom w całej Polsce".

Zwrócił uwagę, że w Białym Kościele rozbudowywana jest infrastruktura przeznaczona dla opieki nad najmłodszymi.

"Zwiększyliśmy o ponad 100 proc. liczbę miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych"

"Kiedy przejmowaliśmy stery rządów, to takich miejsc było powyżej 80 tys. Dzisiaj jest to ponad 210 tys. Czyli po sześciu latach rozwoju programu (Maluch plus – PAP) zwiększyliśmy o ponad 100 proc. liczbę miejsc w klubach dla dzieci i w żłobkach" – podkreślił Morawiecki.

Jak dodał, rozwój opieki instytucjonalnej dla najmłodszych dzieci ma służyć m.in. aktywizacji zawodowej kobiet i umożliwieniu im decyzji, czy chcą szybko wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, czy pozostać w nim dłużej w domu.

"We wszystkich tych działaniach chodzi o to, żeby zbudować całą architekturę wsparcia dla polskich rodzin, wsparcia dla mam" – wyjaśnił szef rządu.

Szef rządu: dziś walczymy z putinflacją

Premier, odnosząc się do rosnącej inflacji, ocenił, że "dziś walczymy z putinflacją, ale żeby ta putinflacja nie stała się hiperinflacją, tak jak w Turcji, to nie warto słuchać fałszywych rad, złych doradców, tylko starać się popatrzeć na realne działania gospodarcze, realne działania też osłonowe, społeczne, bo polityka społeczna jest właśnie po to, żeby osłaniać, dać to schronienie w tych trudnych czasach, w których przyszło nam żyć".

"Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo dla polskich rodzin, bezpieczeństwo finansowe, bezpieczeństwo społeczne będzie dla mnie podstawowym wyznacznikiem, podstawowym drogowskazem działań mojego rządu tak, żeby mamy, nasze drogie panie, całe polskie rodziny, mogły suchą stopą przejść przez te trudne czasy" – zadeklarował Morawiecki podczas spotkania w Białym Kościele.

 

📸 Premier Mateusz Morawiecki w #BiałyKościół: Bezpieczeństwo dla polskich rodzin, bezpieczeństwo finansowe i społeczne,...

Posted by Kancelaria Premiera on Monday, May 9, 2022

 

Władze gminy Wielka Wieś, na której terenie leży Biały Kościół, przekazały, że Samorządowy Klub Dziecięcy w tej miejscowości powstał w przebudowanej części wielofunkcyjnego budynku gminnego dzięki dofinansowaniu inwestycji z budżetu państwa w ramach rządowego programu "Maluch plus". Całkowity koszt zadania wyniósł 900 tys. zł, z czego dofinansowania otrzymane przez gminę Wielka Wieś to 720 tys. zł.

Klub dziecięcy dysponuje 24 miejscami opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, w tym także miejscami przeznaczonymi dla dzieci z niepełnosprawnościami lub wymagających szczególnej opieki.(PAP)

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Rafał Grzyb, Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski

mj/