Orlen chce kupić wszystkie akcje Unipetrolu

2017-12-13 10:55 aktualizacja: 2018-10-05, 21:06
Logo PKN Orlen. Archiwum Fot. PAP © 2017 / Leszek Szymański
Logo PKN Orlen. Archiwum Fot. PAP © 2017 / Leszek Szymański
PKN Orlen, który posiada obecnie 62,9 proc. akcji Unipetrolu, ogłosił wezwanie do sprzedaży wszystkich pozostałych akcji tej spółki, oferując 380 CZK za akcję - poinformował Orlen w komunikacie. Docelowo PKN Orlen zamierza wycofać spółkę z praskiej giełdy.

Orlen podał, że oferta jest ogłaszana pod warunkiem, którym jest osiągnięcie w wezwaniu progu co najmniej 90 proc. akcji w kapitale zakładowym Unipetrol. Spółka podała jednak, że jest uprawniona do odstąpienia od tego warunku.

Okres przyjmowania zapisów potrwa od 28 grudnia 2017 r. do 30 stycznia 2018 r., a rozliczenie transakcji zaplanowane jest na 23 lutego 2018 r.

Dojście PKN Orlen do poziomu 90 proc. akcji Unipetrolu będzie kosztowało 3,05 mld zł, a do 100 proc. 4,2 mld zł.

Spółka podała, że transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego, a po przeprowadzeniu wykupu dług netto koncernu pozostanie na bezpiecznym poziomie i nie wpłynie na pogorszenie oceny ratingowej koncernu.

PKN Orlen poinformował, że transakcja ta jest zgodna z przyjętą rok temu strategią na lata 2017-2021 przewidującą m.in. integrację aktywów rafineryjnych, wydłużenie łańcucha wartości w petrochemii i rozwój sieci detalicznej.

"Obecna struktura własnościowa nie pozwala na osiąganie przez PKN ORLEN pełnych korzyści z inicjowanych przez nas w Czechach działań, takich jak doskonalenie efektywności produkcyjnej, sprzedażowej czy inwestycje w obszarze petrochemicznym" - powiedział cytowany w komunikacie Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen i przewodniczący rady nadzorczej Unipetrolu.

"Dodatkowo, ze strony akcjonariuszy mniejszościowych pojawiają się odmienne oczekiwania w zakresie polityki dywidendowej. Dzięki przejęciu pełnej kontroli nad Unipetrolem będziemy mogli w przyszłości w znacznie większym stopniu wykorzystywać korzyści synergiczne realizowane poprzez projekty optymalizacyjne i wzmocnione zarządzanie segmentowe" - dodał.

We wtorek akcje Unipetrolu kosztowały 364,90 CZK. (PAP Biznes)

map/ seb/ je/

TEMATY: