Zbigniew Ziobro o zmianach w SN: zbliżamy się do zawarcia kompromisu

2022-05-12 13:11 aktualizacja: 2022-05-12, 15:56
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Marcin Obara
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Marcin Obara
Zbliżamy się do zawarcia kompromisu, jesteśmy bardzo blisko - mówił w czwartek szef MS i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, pytany o projekt zmian w SN. Chodzi jeszcze o pewne szczegółowe, legislacyjne jak sądzę ustalenia - dodał.

Sejmowa komisja sprawiedliwości w czwartek miała kontynuować posiedzenie w sprawie zmiany przepisów dotyczących Sądu Najwyższego, jednak posiedzenie to zostało odwołane. W środę komisja przez ponad cztery godziny pracowała nad prezydenckim projektem zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym. Solidarna Polska do całego projektu już wcześniej złożyła ponad 20 poprawek. Główne z nich dotyczyły wykreślenia instytucji "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", w środę posłowie z komisji nie poparli tych poprawek, choć blisko połowa głosujących wstrzymała się od głosu.

Ziobro w trakcie czwartkowej konferencji prasowej pytany, czy dojdzie do porozumienia z PiS ws. tego projektu, odparł, że Solidarna Polska nie ukrywała i nie zmienia zdania, iż aktualnie obowiązująca ustawa autorstwa prezydenta, kiedy była uchwalana, "nie budziła entuzjazmu" SP. Jak tłumaczył, "widzieliśmy w niej pewien potencjał i ładunek konfliktu poprzez pozostawienie starych sędziów, którzy kontestowali zmiany, i tych nowych wprowadzanych do SN". Jak dodał, te obawy się ziściły.

"Dziś na skutek szantażu ze strony KE pan prezydent zdecydował się rozwiązać tę sytuację konfliktu, przedstawiając kolejny projekt, który zmienia jego własny projekt. I co do zasady, mógłbym powiedzieć, że nie bylibyśmy gotowi głosować za tym rozwiązaniem, gdyby nie nadzwyczajne okoliczności, w jakich znajduje się dzisiaj Polska związane z konfliktem za naszą wschodnią granicą, z bardzo poważnymi zagrożeniami gospodarczymi" - mówił szef Solidarnej Polski.

Kompromis coraz bliżej 

"To wszystko, razem wziąwszy, wymaga odpowiedzialności. W imię właśnie tych racji wyszliśmy na przeciw oczekiwaniom koleżanek i kolegów z PiS i zbliżamy się do zawarcia kompromisu. Jesteśmy bardzo blisko. Chodzi o pewne szczegółowe tylko, legislacyjne jak sądzę ustalenia i mam nadzieję, że będziemy mogli przedstawić państwu dobrą wiadomości, że kompromis został zawarty" - dodał.

Komisja od początku kwietnia pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Komisja omawia poszczególne punkty prezydenckiego projektu, który zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej. Na razie komisja jest przy 20. punkcie spośród blisko 80 zmian przepisów, które zawiera ten projekt.

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.(PAP)

autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski

an/