Prezydent Biden popiera politykę otwartych drzwi NATO

2022-05-13 20:17 aktualizacja: 2022-05-14, 09:12
 Prezydent USA Joe Biden. Fot.	Chris Kleponis / POOL PAP/EPA
Prezydent USA Joe Biden. Fot. Chris Kleponis / POOL PAP/EPA
Prezydent USA Joe Biden oświadczył w piątek, że popiera politykę otwartych drzwi NATO oraz prawo krajów nordyckich do określania "własnej przyszłości, polityki zagranicznej i ustaleń dotyczących bezpieczeństwa".

Biden mówił o tym po rozmowie telefonicznej z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

Wcześniej Biały Dom poinformował o rozmowie Bidena z Andersson i Niinisto, zaś fiński prezydent na Twitterze napisał, że "przedstawił kolejne kroki Finlandii w kierunku przystąpienia" do Sojuszu i dodał, że jego kraj jest "głęboko wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezbędne wsparcie".

Z kolei rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki potwierdziła wcześniejsze słowa asystentki sekretarza stanu USA ds. europejskich Karen Donfried, która oświadczyła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Turcji w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO.

Była to reakcja na wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych.

W czwartek Psaki powiedziała, że USA poprą wniosek Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Podkreśliła również, że "nawet bez członkostwa w NATO nasze armie współpracują ze sobą od lat. Z pewnością znajdziemy sposoby (...) na rozwianie wszelkich obaw, jakie te dwa kraje mogą mieć” w okresie poprzedzającym oficjalne przyjęcie do Sojuszu. (PAP)

mj/

TEMATY: