Rosjanie użyli w Azowstalu zakazanej amunicji zapalającej z pociskami termitowymi [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-14 07:10 aktualizacja: 2022-05-16, 07:01
Zakłady Azowstal w Mariupolu. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Zakłady Azowstal w Mariupolu. Fot. PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA
Rosjanie po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola w Azowstalu bomb zapalających lub fosforowych – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. „Piekło zstąpiło na ziemię w Azowstalu" - dodał. Biuro prokuratora generalnego Ukrainy podało później, że siły rosyjskie zaatakowały kombinat pociskami zapalającymi z termitem, które są zakazane przez normy międzynarodowego prawa humanitarnego. O pilną ewakuację ukraińskich żołnierzy z zablokowanego Azowstalu zaapelowały po raz kolejny ich żony. "Sytuacja jest straszna, było około 700 rannych, tam codziennie ktoś umiera" – powiedziały kobiety.

22:23 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w nagraniu zamieszczonym w niedzielę wieczorem na Facebooku, że planuje przemawiać przed parlamentami krajów Afryki i Azji, co - jak podkreślił - ma na celu utrzymanie uwagi świata na Ukrainie i jej walce przeciwko Rosji.

21:48 "W oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych, co, podobnie jak pożary, jest efektem podejmowanych przez okupantów prób napraw w mieście" - poinformował w niedzielę wieczorem doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

21:22 "Nie ma zgody prezydenta Rosji Władimira Putina na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim" - przekazała w niedzielę ukraińska wiceminister obronny Hanna Malar, cytowana przez portal zn.ua.

21:14 "Rannych jest 600-700 żołnierzy, z których 40-50 jest w stanie krytycznie ciężkim" – powiedział w niedzielę przebywający w zablokowanym Azowstalu żołnierz pułku Azow w wywiadzie dla telewizji Nastojaszczeje Wriemia. Ludzie piją wodę produkcyjną, jedzą raz dziennie.

20:34 "Pod kontrolą sił ukraińskich znajduje się około 10 proc. terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie kraju" - napisał w niedzielę na Facebooku szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

19:48 Prawie wszystkie haubice M777 z USA dotarły już na Ukrainę, a wiele z nich jest już na froncie. To część najnowszego pakietu pomocy dla Sił Zbrojnych Ukrainy w walce przeciwko Rosji - przekazano w niedzielę na oficjalnej stronie na Facebooku amerykańskiej ambasady w Kijowie.

19:08 "Najlepsze dla naszego bezpieczeństwa jest wejście do NATO. Pozostawanie poza sojuszami wojskowymi dobrze nam służyło przez ponad 200 lat, ale nie jest już korzystne" - oświadczyła w niedzielę premier Szwecji oraz szefowa Partii Robotniczej - Socjaldemokraci Magdalena Andersson.

18:57 "Dwie osoby zginęły od soboty wieczorem w rosyjskim ostrzale rakietowym Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy" - poinformował w niedzielę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

18:28 Wojska rosyjskie zastosowały w ataku na ukraińskich żołnierzy na terenie kombinatu Azowstal pociski zapalające z termitem, zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne – poinformowało w niedzielę biuro prokuratora generalnego Ukrainy, informując o wszczęciu dochodzenia.

Temperatura spalania takich pocisków to ok. 3000 stopni Celsjusza. Niszczą one siłę żywą i sprzęt poprzez tworzenie masowych ognisk pożarów.

17:01 "Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy został w sobotę ostrzelany 11 razy, Rosjanie trafili m.in. szpital. Tylko w wieczorem tego dnia rannych zostało dziewięć osób" - poinformował szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Z powodu ostrzałów ewakuacja z miasta, które próbują odciąć rosyjskie wojska, jest praktycznie niemożliwa.

16:35 "Miałem okazję rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Turcji Mevlutem Cavusoglu i uważam, że osiągniemy konsensus w kwestii przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO, jeśli kraje te postanowią kandydować" - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken w niedzielę po nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Berlinie.

16:02 "Polska zwróci się do NATO o zwiększenie liczebności żołnierzy na granicach z Rosja, ale też o rozmieszczenie ich w stałych bazach" - zapowiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „El Mundo”. 

15:25 O pilną ewakuację ukraińskich żołnierzy z zablokowanego przez rosyjskie wojska kombinatu Azowstal w Mariupolu zaapelowały po raz kolejny ich żony podczas konferencji prasowej online w niedzielę. "Sytuacja jest straszna, było około 700 rannych, tam codziennie ktoś umiera" – powiedziały kobiety.

15:21 "Jeśli Finlandia i Szwecja zdecydują się złożyć wniosek o dołączenie do NATO, będzie to historyczny moment" - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg w niedzielę podczas konferencji prasowej po dwudniowych nieformalnych konsultacjach ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.

14:34 "Z rozczarowaniem dostrzegam, że w UE jest przyzwolenie na płacenie za gaz w rublach" - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Zapewnił, że Polska będzie się trzymała zasad i nie ugnie się przed szantażem Putina.

14:05 Łotwa od 10 maja rozwiązała umowę z Białorusią, która umożliwiała bezpośredni transport koleją wojskowych ładunków z Białorusi przez łotewskie porty do krajów trzecich – poinformował łotewski portal Delfi w niedzielę.

13:48 Nie było gróźb, a wcześniej wygłaszane oświadczenia o konsekwencjach (wejścia do NATO) nie zostały powtórzone - powiedział  w niedzielę prezydent Sauli Niinisto odnosząc się do przeprowadzonej dzień wcześniej rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, który według Kremla stwierdził, że zakończenie polityki neutralności przez Finlandię "byłoby błędem".

13:32 Cel niedzielnego ataku rakietowego w obwodzie lwowskim znajdował się 15 km od granicy z Polską – poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy.

12:57 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,4 tys. żołnierzy, z czego około 200 w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 15.05 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, May 15, 2022

12:45 Rozmowa przechwycona przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdza wykorzystywanie przez Rosjan w Ukrainie bomb fosforowych i kasetowych – poinformowała w niedzielę SBU na swojej stronie internetowej.

11:54 Mieszkańcy Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, którzy wyjechali po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę, zaczynają już wracać do miasta – poinformował w niedzielę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow w ukraińskiej telewizji.

11:39 Zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana zapewnił Ukrainę o stałym wsparciu Zachodu w walce z wojskami rosyjskimi. "Dzięki odwadze armii ukraińskiej i naszej pomocy Ukraina może wygrać tę wojnę" - powiedział na marginesie nieformalnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie.

11:16 Rosjanie wystrzeliwali w domy w miejscowości Irpień pod Kijowem pociski z fleszetkami – przypominającymi gwoździe małymi, ostrymi rzutkami, stosowanymi na szeroką skalę w czasie I wojny światowej. „Są wszędzie” – mówią mieszkańcy miasta.

10:54 Rosyjscy okupanci szykują nowy atak dezinformacyjny na Ukrainę z udziałem dzieci przymusowo wywiezionych z Mariupola do Doniecka i ich rodziców – podało w niedzielę Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

10:30 Cztery rosyjskie rakiety trafiły w niedzielę w obiekt wojskowej infrastruktury w obwodzie lwowskim przy granicy z Polską, całkowicie go niszcząc – poinformował szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozyicki w nagraniu na Telegramie.

 

09:47 Dwie rakiety manewrujące, które leciały z akwenu Morza Czarnego w kierunku obwodu lwowskiego, zostały zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą – poinformowało w niedzielę dowództwo powietrzne Zachód na Facebooku.

 

🚀ЗНИЩЕНО ДВІ КРИЛАТІ РАКЕТИ ОКУПАНТІВ Зранку, 15 травня, з акваторії Чорного моря, рашистами завдано декілька ракетних...

Posted by Повітряне командування "Захід" Повітряних Сил ЗС України on Saturday, May 14, 2022

09:23 Rosjanie po raz pierwszy użyli przeciw obrońcom Mariupola w Azowstalu bomb zapalających lub fosforowych – poinformował w niedzielę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

 

08:46 Rosyjska ofensywa w Donbasie na wschodzie Ukrainy utraciła tempo; rosyjskie wojsko boryka się z niedoborem wsparcia i w obecnych warunkach nie będzie w stanie gwałtownie przyspieszyć działań przez najbliższy miesiąc – oceniło w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

07:54 Chęć zwrócenia uwagi świata na sytuację w Azowstalu była decydująca i ważniejsza niż ryzyko dyskwalifikacji - powiedział lider zespołu Kalush Orchestra Ołeh Psiuk po wygranej w konkursie piosenki Eurowizji.

07:34 41 proc. Polaków uważa, że Ukraina ma szanse wygrać wojnę z Rosją w taki sposób, że zmusi Rosję do całkowitego wycofania się poza granice Ukrainy i odzyska Krym, Ługańsk oraz Donieck - wynika z sondażu pracowni Social Changes wykonanego dla portalu wPolityce.pl.

07:12 Siły rosyjskie usiłują przedrzeć się w stronę Słowiańska w obwodzie donieckim; trwa atak na kombinat Azowstal w Mariupolu – poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 15.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Saturday, May 14, 2022

07:03 Ironia zawsze była silną cechą ukraińskiej kultury i używamy jej dzisiaj, aby wyrazić pragnienie wolności i inspirować ludzi do walki. Ukraińcy używają słowa „raszyści”, aby podkreślić szczególnie odrażające okrucieństwa popełniane przez Rosjan i sposób myślenia, który motywuje rosyjskie zachowania – mówi PAP Bohdana Neborak, ukraińska dziennikarka i działaczka kultury.

23:17 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym-wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu.

Fot. facebook

23:00 Śląskie. Muzyczne dorożki, ukraińskie pierniki i kolejka do wieży widokowej.

Muzyczne dorożki, których woźnice mogli wygrać bilety na koncert w Katowicach, kilkugodzinna kolejka do wieży widokowej w dawnym kopalnianym szybie i ukraińskie pierniki i hafty – tak wyglądała sobotnia Noc Muzeów w woj. śląskim.

22:45  Premier Ukrainy Denys Schmyhal rozmawiał w sobotę telefonicznie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o współpracy w sferze obronnej i finansowej - poinformowała agencja Ukrinform.

22:27 Płock. Piknik Europejski z wystawą fotografii "Niebo na Żytomierzem"

W Płocku (Mazowieckie), podczas odbywającego się tam w sobotę 23. Pikniku Europejskiego, otwarto wystawę fotograficzną "Niebo na Żytomierzem". Ekspozycja prezentuje blisko 40 zdjęć wykonanych przez mieszkańców ukraińskiego miasta po rosyjskiej agresji. Fotografie dokumentują m.in. wojenne zniszczenia.

22:10 Siły rosyjskie wycofały do portów większość swoich okrętów z Morza Czarnego, pozostawiając tylko dwie jednostki do zadań patrolowych – poinformowało w sobotę dowództwo operacyjne Południe ukraińskiej armii na Facebooku.

„Marynarka wojenna sił wroga pozostawiła na patrolowaniu dwa okręty, a reszta odzyskuje siły i zapasy w bazach Krymu” – poinformowało dowództwo Południe, podkreślając jednak, że nadal utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych lub wrogiego desantu.

Fot. facebook

 

Поточна оперативна обстановка на Півдні України: опівдні 14.05.2022 https://youtu.be/ZAuPH0-P9zY 🗺️ На Херсонщині та Миколаївщині ворог продовжує укріплятися на зайнятих позиціях. А на окупованих територіях набирає обертів гуманітарна криза. 🥷 Колабораційна влада, призначена з некомпетентних осіб не здатна вирішувати адміністративні та економічні питання. Забезпечення регіону в ручному режимі ситуативними поставками продовольства, пального, ліків та іншим вже навіть не створює ілюзії добробуту. Самі колаборанти вишукують способи втекти від відповідальності та нав’язаних обов’язків до Криму. 🪖 Не маючи сил та підтримки, ворог активних наступальних дій не веде. А зухвала спроба ворожої диверсійно-розвідувальної групи під прикриттям артилерійського вогню захопити спостережні пости в районі Токаревого успіху не мала. Рашисти ретирувалися. 💥 По Миколаєву серед ночі знов вдарили реактивною системою залпового вогню «Смерч». Вражено об’єкти приміської інфраструктури. Постраждалих нема. 💥 Нашими ракетно-артилерійськими підрозділами ворожі позиції атаковано 3️⃣6️⃣ разів. Втрати ворога уточнюються. ⚓️ Корабельне угруповання ворожих сил залишило на патрулюванні 2️⃣ кораблі, решта – відновлює сили й запаси по базах в Криму. Але загрози ракетного нападу та відчайдушної висадки рашистського десанту це не зменшує. ⚠️ Дотримуйтеся заходів безпеки, не порушуйте норм та обмежень воєнного стану, уникайте відвідувань заборонених зон та районів, пильнуйте і не дозволяйте ворожим силам ввести себе в оману. 🇺🇦 Все буде Україна! 🤝 Разом переможемо!

Posted by Оперативне командування "Південь"/Operational Command “South” on Saturday, May 14, 2022

W ocenie dowództwa rosyjskie wojska umacniają się na zajętych pozycjach w obwodach chersońskim i mikołajowskim na południu kraju, a na okupowanych terenach nasila się kryzys humanitarny, gdyż kolaborujące z okupantem władze, złożone z osób niekompetentnych, nie są w stanie rozwiązywać problemów administracyjnych i gospodarczych.

21:43 Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w sobotę w wyniku ostrzałów sił rosyjskich w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie.

„14 maja Rosjanie zabili trzech cywilnych mieszkańców obwodu donieckiego: dwóch w wiosce Bohorodyczne i jednego w miejscowości Keramik” – podał Kyryłenko.

21:27 Ukraina. Prezydent podpisał ustawę zakazująca prorosyjskich partii. 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą w kraju działalności prorosyjskich partii politycznych – poinformowała w sobotę deputowana partii Sługa Narodu Olha Sowhyria na Telegramie.

„Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o zakazie prorosyjskich partii politycznych! Ustawa wejdzie w życie w dzień po jej opublikowaniu” – podkreśliła deputowana. 

Fot. t.me

21:10  Prezydent Ukrainy: zmuszamy Rosjan do opuszczenia naszej ziemi, zmusimy też do opuszczenia naszego morza

Krok po kroku zmuszamy rosyjskich okupantów do opuszczenia ukraińskiej ziemi, zmusimy ich także do opuszczenia ukraińskiego morza - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych.

20:47 Przewodniczący Episkopatu Portugalii bp Jose Ornelas w sobotę podziękował Polakom za przykład gościnności i solidarności z uchodźcami z Ukrainy. Na zakończenie obchodów 105. rocznicy objawień maryjnych w Fatimie wyraził też nadzieję na rychłe zakończenie wojny w tym kraju.

20:27 Zatrzymany przez Rosjan duży konwój ewakuacyjny z Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, w którym jedzie od 500 do 1000 samochodów, po trzech dniach wymuszonego postoju ruszył w dalszą drogę - poinformował w sobotę w mediach społecznościowych doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Fot. t.me

20:10 Doradca ukraińskiego szefa MSW: Rosjanie nie wiedzą, co robić z zajętymi obszarami. 

Władze Rosji nie wiedzą, co robić z okupowanymi terenami na Ukrainie – oświadczył w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w ukraińskiej telewizji.

„Praktycznie codziennie widzimy a to w Donbasie, a to w obwodzie chersońskim któregoś z wyższych urzędników Rosji. Wygląda na to, że jeżdżą tam, żeby na tej podstawie zorientować się, co robić dalej z tymi terenami, dopóki nie zapadła jakaś decyzja w Moskwie” – oznajmił Denysenko.

Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin jest namawiany do anektowania tych obszarów. „I oczywiście on też by tak wolał, ale na razie decyzji o aneksji jakichś obszarów nie podjęto” – dodał. 

19:47 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku: rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu – poinformował w sobotę.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 14.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Saturday, May 14, 2022

19:27 Niemieckie media: Rosja będzie dostosowywać działalność swoich szpiegów do nowej sytuacji.

Od początku wojny na Ukrainie ponad 400 rosyjskich dyplomatów musiało opuścić kraje europejskie, gdzie mieli być szpiegami; to poważny cios dla Moskwy i europejskie organy bezpieczeństwa zakładają, że Rosja będzie teraz dostosowywać swoją działalność szpiegowską do zmienionej sytuacji - informuje telewizja ARD.

19:06 Wywiad wojskowy Ukrainy: szpitale w Sewastopolu pełne rannych z Wyspy Węży.

Rosyjscy okupanci ranni na Wyspie Węży na Morzu Czarnym są zwożeni do Sewastopola na Krymie, gdzie szpitale są już przepełnione – poinformował w sobotę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

18:47 Tajemnicze pożary w Rosji. 

18:25 KrymSOS: Krymska dziennikarka i pielęgniarka Iryna Daniłowycz, która zaginęła pod koniec kwietnia, została zatrzymana przez rosyjskie służby bezpieczeństwa i była przez nie torturowana - podała w sobotę organizacja praw człowieka KrymSOS. Według ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej kobieta przebywa obecnie w areszcie śledczym w Symferopolu na Półwyspie Krymskim.

18:07 Żaryn: Rosyjska propaganda nadal szerzy kłamstwa przeciwko Polsce, przekonując, że polskie władze planują atak i aneksję zachodniej Ukrainy; operacja dezinformacyjna w tym wątku trwa od kilku dni - przekazał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

17:47 Ukraińskie MSZ na Facebooku:  Już 38 ambasad, m.in. Kanady, Francji, Niemiec, Hiszpanii i Watykanu, wznowiło pracę w Kijowie – poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych. 

W sobotę wznowiła pracę w ukraińskiej stolicy ambasada Rumunii – podał szef MSZ Rumunii Bogdan Aurescu. „Rumunia w pełni popiera swego partnera Ukrainę w jej odważnej walce o wolność!” – napisał na Twitterze.
 

 

17:20  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu wołyńskiego na Facebooku: rosyjskie służby specjalne werbowały ukraińskich uczniów .

17:00 Mer Charkowa: wojska rosyjskie opuszczają przedmieścia miasta na północnym wschodzie Ukrainy i kierują się w stronę granicy ukraińsko-rosyjskiej. 

16:47 Ukraińska rzeczniczka praw człowieka: Rosjanie  planują rozpoczęcie w najbliższy poniedziałek „spisu” ludności obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

16:20 Prezydent Ukrainy do senatorów USA przybyłych do Kijowa: dziękujemy za przywództwo w walce o nasz kraj i demokratyczne wartości.

16:00 Krymskij Wietier. Rosjanie prowadzą mobilizację na Krymie, wzywając na komisję wojskową mężczyzn do 60. roku życia. 

15:40 Rodziny ukraińskich żołnierzy broniących zakładów metalurgicznych Azowstal zaapelowały, by w zabiegach o ewakuację wojskowych wystąpił jako pośrednik przywódca Chin Xi Jinping

15:20 Żona ukraińskiego żołnierza: W kombinacie Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu w obwodzie donieckim Ukrainy, nie walczą już tylko ciężko ranni – oznajmiła w sobotę żona żołnierza piechoty morskiej, który broni zakładu.

„W Azowstalu nie ma zdrowych żołnierzy. Są tylko ciężko i średnio ciężko ranni, ale chłopcy wciąż walczą” – powiedziała Hanna Iwłejewa, którą cytuje portal Suspilne.

15:00 Prezydent Finlandii: Zadzwonię do prezydenta Rosji Władimira Putina i poinformuję o naszym wejściu do NATO - zapowiedział w wywiadzie dla szwedzkiego dziennika "Svenska Dagbladet" prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

14:37 Ukraiński dziennikarz: Rosja wyznaczyła następcę zatopionego krążownika Moskwa. Nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, będzie fregata Admirał Makarow.
  Fot. facebook

14:21 "Nigdy nie uznamy zmian granic, które Rosja chce wymusić siłą militarną" - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w sobotę  na zakończenie konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Weissenhaus w Szlezwiku-Holsztynie. Oskarżyła Rosję o prowadzenie "wojny zbożowej".

14:10 Rodziny ukraińskich żołnierzy broniących zakładów metalurgicznych Azowstal zaapelowały, by w zabiegach o ewakuację wojskowych wystąpił jako pośrednik przywódca Chin Xi Jinping. Zdaniem rodzin ukraińscy żołnierze mogliby zostać przewiezieni do Turcji.

13:48 Szefowa MSZ Niemiec po spotkaniu krajów grupy G7: nigdy nie uznamy zmian granic, które Rosja chce wymusić siłą militarną.

"Nigdy nie uznamy zmian granic, które Rosja chce wymusić siłą militarną" - oświadczyła szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w sobotę na zakończenie konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Weissenhaus w Szlezwiku-Holsztynie. Oskarżyła Rosję o prowadzenie "wojny zbożowej".

13:06 "W zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż brakuje wody pitnej, a 150-170 tys. mieszkańców stało się „zakładnikami władz okupacyjnych” – ogłosił w sobotę doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.

12:53 Powołana przez Rosję administracja w okupowanym obwodzie chersońskim na południu Ukrainy dąży do przyłączenia regionu do Rosji poprzez fałszywe referendum, wbrew woli  mieszkańców sprzeciwiających  się rosyjskiej władzy – przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

12:36 Podczas nieudanej próby sforsowania rzeki Doniec na wschodzie Ukrainy w ubiegłym tygodniu rosyjskie wojsko mogło stracić prawie całą batalionową grupę taktyczną. Autentyczność zdjęć z pola bitwy potwierdzili w piątek eksperci z amerykańskiego ośrodka analitycznego Atlantic Council.

11:59 Zakłady Azowstal w Mariupolu, bronione przed oddziały ukraińskie, nadal są celem "masowych ostrzałów artyleryjskich i uderzeń lotniczych" - podał sztab generalny armii ukraińskiej. 

11:50 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,2 tys. żołnierzy, z czego około 300 w ciągu ostatniej doby - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

11:07 "Rosjanie opublikowali w mediach społecznościowych kontakty bliskich obrońców Azowstalu" - poinformował w sobotę doradca mera Mariupola, Petro Andriuszczenko. Jak ocenił, tym samym Rosjanie atakują nie tylko żołnierzy ukraińskich w Azowstalu, ale i ich rodziny.

10:16 W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy odnotowano 271 przypadków uprowadzeń cywilów przez wojska rosyjskie. Ponad 100 osób jest przetrzymywanych - podała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na władze regionu.

09:51 "Rozmawiamy  o ewakuacji 60 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal, są to ciężko ranni i medycy" - powiedziała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wcześniej wicepremier mówiła, że rozmowy dotyczą ewakuacji 38 ciężko rannych.

09:20 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do środy 11 bm. w Niemczech zarejestrowano  ponad 700 000  uchodźców z  Ukrainy - podała w sobotę gazeta Welt am Sonntag, powołując się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

08:49 Władze Ukrainy są gotowe odesłać ciała poległych rosyjskich żołnierzy do Rosji zgodnie z  normami międzynarodowego prawa humanitarnego – podała w sobotę stacja BBC, cytując szefa wydziału współpracy cywilno-wojskowej Ukrainy Wołodymyra Lamzina.

08:20 Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, z Ukrainy do Polski przybyło 3,36 mln - poinformowała w sobotę Straż Graniczna. W piątek do Polski przybyło 21,2 tys. osób. Więcej osób, 27 tys., wyjechało tego dnia na Ukrainę.

07:47 "Dziękuję, Polsko! To, co robicie dla nas, to więcej niż pomoc" - napisała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Facebooku, komentując wsparcie Polski dla uchodźców z Ukrainy. Wskazała, że ponad 200 tysięcy dzieci ukraińskich uczy się w polskich szkołach.

06:56 Sztab generalny armii ukraińskiej podał w porannym komunikacie w sobotę, że podczas walk w obwodzie donieckim wojska rosyjskie stosowały moździerze, artylerię lufową i systemy rakietowe w celu zadania maksymalnych strat siłom ukraińskim.

Głównym celem Rosjan jest "osiągnięcie całkowitej kontroli" nad ukraińskimi obwodami: donieckim, ługańskim i chersońskim i "zapewnienie trwałości korytarza lądowego" z anektowanym Krymem - ocenia sztab w komunikacie w 80. dniu agresji rosyjskiej.

05:35 "To początek 'trzeciej fazy' rosyjskiej wojny na Ukrainie i związanych z tym długotrwałych walk" - powiedział w nocy z piątku na sobotę doradca szefa ukraińskiego MSW Wiktor Andrusiw w ukraińskiej telewizji.

01:34 "Rosyjska armia i gospodarka są słabe, stoją na glinianych nogach" - uważa doradca prezydenta Ukrainy Ołeksiej Arestowicz, którego w piątek późnym wieczorem zacytowała ukraińska agencja Unian.

00:55 "Dzisiaj nikt nie może przewidzieć, jak długo potrwa ta wojna, ale robimy wszystko, aby szybko wyzwolić nasz kraj" - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w piątek późnym wieczorem.

23:17 Szefowa brytyjskiego MSZ:  sankcje wobec Rosji powinny zostać zniesione dopiero po opuszczeniu Ukrainy przez wojska rosyjskie – powiedziała Liz Truss. 

22:47 Ukraina: wszystkie okręty podwodne rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wypłynęły z Sewastopola – poinformował w piątek korespondent projektu Radia Swoboda, Krym-Realji.

22:27 Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego – poinformował w piątek zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar, którego wypowiedź przytacza portal Suspilne.

Pałamar podkreślił, że wojska rosyjskie przewyższały obrońców Mariupola zarówno pod względem uzbrojenia, jak i liczby żołnierzy, których po stronie rosyjskiej było około 14 tys. Zaznaczył, że Mariupol był atakowany przy użyciu samolotów, okrętów oraz ogromnej liczby dział artyleryjskich i wyrzutni rakietowych.

Oficer zapewnił, że obrona kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, trwa. „Będziemy dalej stawiać opór, dopóki będziemy w stanie” – oswiadczył Pałamar.

(PAP)