Straż Graniczna: 27 cudzoziemców próbowało w niedzielę przedostać się z Białorusi do Polski

2022-05-16 12:06 aktualizacja: 2022-05-16, 12:22
Patrol straży Granicznej Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Patrol straży Granicznej Fot. PAP/Darek Delmanowicz
27 cudzoziemców próbowało minionej doby dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w poniedziałek rano Straż Graniczna.

Na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród cudzoziemców byli m.in. obywatele Tunezji i Konga. Do zdarzeń doszło na odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Czeremsze, Kuźnicy, Mielniku, Płaskiej, Narewce i Dubiczach Cerkiewnych.

"W maju było już 586 prób przedostania się z Białorusi do Polski" - podała SG.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Trwa budowa zapory chroniącej granicę. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska