Jakub Kumoch: przedstawiciele kancelarii Dudy i Zełenskiego omówili w Kijowie polsko-ukraińską współpracę

2022-05-16 14:30 aktualizacja: 2022-05-16, 16:44
Fot. Twitter/Jakub Kumoch
Fot. Twitter/Jakub Kumoch
Przegląd polsko-ukraińskiej współpracy w czasie rosyjskiej agresji oraz omówienie projektów na przyszłość były głównymi celami poniedziałkowych konsultacji przedstawicieli Kancelarii prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego w Kijowie - przekazał PAP prezydencki minister Jakub Kumoch.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej poinformował PAP, że w poniedziałek w Kijowie odbyły się konsultacje przedstawicieli Kancelarii prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Oprócz Kumocha, ze strony polskiej uczestniczyli w nich: szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oraz ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki; ze strony ukraińskiej: szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak i wiceszef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Sybiha.

"Dokonaliśmy przeglądu współpracy polsko-ukraińskiej w czasie rosyjskiej agresji i omówiliśmy kilka najpoważniejszych projektów na przyszłość" - podkreślił Kumoch. "Oba kraje bardzo wysoko oceniają swoje stosunki. Na Ukrainie panuje głębokie przekonanie, że Polska zrobiła wszystko, by wspierać ukraińską walkę przeciwko najeźdźcy" - dodał.

Ponadto ministrów Kumocha i Dworczyka przyjął prezydent Zełenski.

"Przekazałem mu prezent od Hanny Krall – ukraińskie tłumaczenie książki +Zdążyć przed panem Bogiem+ z bardzo osobistą dedykacją od autorki i wyjaśniłem, jak postrzegana jest przez Polaków walka Ukraińców" - relacjonował Kumoch.

"Porozmawialiśmy też o obecnej sytuacji, w szczególności o wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. Zapowiedziałem, że prezydent Andrzej Duda wraz z innymi przywódcami regionu będą się osobiście angażować na rzecz przełamania oporu niektórych państw zachodniej Europy" - zapewnił prezydencki minister.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

kgr/