Niedzielski: kilkanaście państw UE chce uelastycznienia kontraktów szczepionkowych zawartych przez KE

2022-05-18 14:36 aktualizacja: 2022-05-18, 14:48
 Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Paweł Supernak
Kilkanaście państw UE, podobnie jak Polska, wyraża chęć uelastycznienia kontraktów szczepionkowych zawartych przez Komisję Europejską - poinformował w środę, po spotkaniu z przedstawicielami państw UE, minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ spotkał się w środę z przedstawicielami państw UE, które są zainteresowane renegocjacją kontraktów szczepionkowych.

"Kilkanaście państw UE, podobnie jak Polska, wyraża chęć uelastycznienia kontraktów szczepionkowych zawartych przez Komisję Europejską. Jako Polska staramy się uspójnić stanowisko zainteresowanych stron" - napisał szef MZ na Twitterze.

Minister zdrowia powiedział PAP pod koniec kwietnia, że wraz ze zmianą sytuacji epidemicznej i geopolitycznej, zmienić muszą się kontrakty na szczepionki przeciw COVID-19. Nie chcemy zrywać umów, tylko je uelastycznić, wydłużyć terminy dostaw, a tym samym terminy płatności – powiedział Adam Niedzielski.

Argumenty resortu zdrowia za zmianami to wyhamowanie epidemii, obciążenie Polski finansowaniem opieki medycznej uchodźców z Ukrainy szukających w Polsce schronienia po inwazji Rosji, a także fakt, że producenci mieli dostarczać od początku tego roku coraz nowsze, zmodyfikowane szczepienia multiwariantowe. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

kgr/