Minister zdrowia: redefiniujemy program "Profilaktyka 40+"

2022-05-19 07:16 aktualizacja: 2022-05-19, 08:48
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Zmierzamy w kierunku endemii COVID-19, czyli stałego występowania choroby na danym terenie, jednak bez wywoływania tak negatywnych skutków, jakie powoduje epidemia - powiedział "Gościowi Niedzielnemu" minister zdrowia Adam Niedzielski. W wywiadzie można też przeczytać o konieczności regularnych badań, skutkach pandemii i opiece zdrowotnej nad uchodźcami z Ukrainy.

"Czekamy na decyzję Europejskiej Agencji Leków (EMA)" - powiedział minister pytany o czwartą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Dodał, że jak do tej pory nie ma informacji, żeby producenci złożyli wnioski z badań klinicznych dotyczące skuteczności czwartej dawki.

"Daliśmy zielone światło do szczepień czwartą dawką dla grup największego ryzyka, czyli osób powyżej 80. roku życia i z upośledzoną odpornością" - przekazał.

Pytany o dług zdrowotny Polaków, który powstał w wyniku pandemii, nakreślił strategię rządu.

"Ta strategia zakłada kilka kluczowych elementów. Pierwszy z nich, który w zasadzie już zastosowaliśmy, to zlikwidowanie limitów przyjęć do specjalistów, co oznacza nie tylko kwestię konsultacji medycznych, lecz także uwolnienie bardziej zaawansowanej diagnostyki – bo płacimy za każde nadwykonanie. Kolejny element to inwestycje w profilaktykę" - podkreślił.

Oznaczać ma to m.in. redefinicję programu "Profilaktyka 40+".

"Chcemy też wprowadzić kolejny program profilaktyczny o roboczej nazwie +Ruch na receptę+, którego założenia przygotowujemy wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów" - dodał.(PAP)

kgr/