Kułeba ostro o holenderskich politykach: niektórzy traktują Ukrainę jako kraj drugiej kategorii

2022-05-19 12:29 aktualizacja: 2022-05-19, 12:42
Dmytro Kułeba. Fot. STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA
Dmytro Kułeba. Fot. STEPHANIE LECOCQ PAP/EPA
Dla niektórych holenderskich polityków Ukraina pozostaje krajem drugiej kategorii, powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla dziennika “NRC”. Szef ukraińskiego MSZ powiedział, że opuszcza Niderlandy z “mieszanymi uczuciami”.

„Z jednej strony Ukraina została ciepło przyjęta i jest wspierana przez Holendrów i część elity politycznej, ale z drugiej strony wciąż są politycy, którzy twierdzą, że Ukraina nie zasługuje nawet na status kandydata do UE” – twierdzi Kułeba cytowany w gazecie i dodaje, że jest to „niesprawiedliwe, rozczarowujące i wymaga zmian”.

Kierujący resortem spraw zagranicznych Ukrainy jako przykład podaje polityków populistycznego Forum dla Demokracji (FvD). Ugrupowanie Thierry'ego Baudeta bagatelizuje winę Rosji w agresji na Ukrainę.

FvD powstało na bazie komitetów referendalnych w sprawie układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską a Ukrainą. W referendum, które odbyło się w 2015 r., większość Holendrów opowiedziała się przeciwko umowie stowarzyszeniowej.

„W holenderskim parlamencie są partie, które usprawiedliwiają wszystko, co zrobi prezydent Rosji Władimir Putin” – mówił w marcu minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra i doprecyzował, że ma na myśli m.in. partię Thierry'ego Baudeta.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

dsk/