Wicepremier Gliński: Monte Cassino to miejsce ważne dla polskiej i europejskiej tożsamości

2022-05-19 13:54 aktualizacja: 2022-05-19, 15:30
Piotr Gliński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Piotr Gliński. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Monte Cassino to miejsce ważne dla polskiej historii i tożsamości, ale także dla tożsamości europejskiej - powiedział w czwartek PAP wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, podsumowując środowe uroczystości upamiętniające 78. rocznicę bitwy o wzgórze. W czasie ceremonii z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu oraz innych instytucji oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa.

To były największe rocznicowe uroczystości na polskim cmentarzu wojennym od początku pandemii.

Obecność w tym miejscu "to jest nasz obowiązek" - wskazał wicepremier.

"To jest miejsce bardzo ważne dla polskiej historii, a także dla polskiej tożsamości; myślę, że nawet więcej - dla europejskiej tożsamości. To jest miejsce, które nam przypomina, że bez ofiary krwi nic na świecie nie istnieje, także nie istnieją narody, nie istnieje pokój, nie istnieje kultura" - podkreślił.

Jak dodał, "to, co dzieje się na Ukrainie, też nam o tym przypomina, ale zawsze w takich miejscach, gdzie my przez całe lata przecież przypominaliśmy o tym, nie wszyscy chcieli w to uwierzyć".

"W tej chwili świat i historia przyspieszyły, i na naszych oczach rozgrywają się podobne wydarzenia" - stwierdził Gliński.

Wicepremier Gliński: patriotyzm i oddanie za wspólnotę są podstawą funkcjonowania nas wszystkich

"Tu, na Monte Cassino, w bitwie zginęło 1052 polskich żołnierzy, którzy byli gotowi oddać swoje życie za ojczyznę, mimo że już wtedy nie byli pewni, czy wrócą do ojczyzny" - wskazał wicepremier.

Zaznaczył, że w tym roku obchodzona jest 130. rocznica urodzin generała Władysława Andersa.

Zwrócił uwagę także na inne wyjątkowe wydarzenie rocznicowych uroczystości, czyli inaugurację trekkingu drogą zdobywców, czyli szlakiem historycznym bitwy o Monte Cassino. Jego zdaniem to bardzo ciekawa inicjatywa Polskiej Fundacji Narodowej, Wojskowego Instytutu Wydawniczego i miejscowych włoskich przewodników, związanych z polską historią i ją kochających.

Jak zauważył wicepremier, "patriotyzm i oddanie za wspólnotę są podstawą funkcjonowania nas wszystkich".

"Świat taki jest, że wymaga tych największych ofiar, a w każdym razie wymaga odpowiedzialności i przygotowania się do tego, żeby ze złem w bardzo wielu wymiarach walczyć" - dodał.

Gliński zaznaczył, że osobą bardzo ważną dla Włochów i dla Polaków jest wybitny polski sportowiec, lekkoatleta, przez lata związany z ziemią włoską, Bogusław Mamiński - olimpijczyk, wicemistrz świata i Europy. Był on również zaangażowany w inicjatywę trekkingu. Mamiński "połączył Włochów i Polaków" - dodał wicepremier.

Odnotował także obecność innych wybitnych polskich sportowców na uroczystościach, m.in. Zofii Bielczyk, lekkoatletki płotkarki, oraz Zdzisława Hoffmanna - trójskoczka, mistrza świata z Helsinek.

Z Monte Cassino Sylwia Wysocka (PAP)

dsk/