27 proc. obszarów chronionych w Ukrainie ucierpiało w wyniku wojny

2022-05-19 18:32 aktualizacja: 2022-05-19, 18:32
Zniszony czołg na jednej z ulic opuszczonej przez wojska rosyjskie miejscowości Mała Rogań. Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
Zniszony czołg na jednej z ulic opuszczonej przez wojska rosyjskie miejscowości Mała Rogań. Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
27 proc. obszarów chronionych ucierpiało w wyniku rosyjskich działań wojennych na Ukrainie, a 900 obszarów jest zagrożonych - przekazał resort klimatu i środowiska za danymi ukraińskimi. Dodano, że w wyniku agresji 1,4 mln osób na Ukrainie nie ma dostępu do czystej wody.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swoim profilu Twitterowym przywołało dane ukraińskiego resortu środowiska, z których wynika, że wskutek rosyjskich działań wojennych na Ukrainie aż 27 proc. wszystkich obszarów chronionych ucierpiało, a 900 obszarów jest zagrożonych. Dodano, że całkowita powierzchnia pożarów lasów wzrosła 45-krotnie w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.

Zniszczone zapory wodne

Zwrócono uwagę, że rosyjska agresja spowodowała też poważne uszkodzenia sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Zniszczonych zostało również kilkadziesiąt zapór wodnych. "Z powodu zniszczeń wojennych 1,4 mln osób w Ukrainie nie ma dostępu do czystej wody, a 4,6 mln ma do niej ograniczony dostęp" - poinformowano.

Minister Anna Moskwa zwróciła uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę to ogromna tragedia ludzi, ale też poważne zagrożenie dla środowiska. "Dotychczas odnotowano 245 przestępstw przeciwko środowisku. Wspieramy rząd Ukrainy, który rejestruje zbrodnie okupanta i wykorzysta każdą okazję, by postawić agresora przed sądem" - dodała.

Zbrodnie przeciwko środowisku

Zgodnie z zamieszczoną mapą do największej liczby zbrodni przeciwko środowisku doszło na wschodzie Ukrainy, tam gdzie są prowadzone najcięższe walki. Przoduje obwód kijowski z 34 takimi zdarzeniami. W obwodach donieckim i ługańskim doszło do odpowiednio 28 i 22 takich przestępstw.

Ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec informował w czwartek, że rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji.

Według niego trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

Wedle jego słów walki w pobliżu nieczynnej już Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, miejsca największej awarii nuklearnej na świecie z 1986 roku, spowodowały wzniecenie pożarów na prawie 12 tys. hektarów, niszcząc florę i faunę w wyjątkowym środowisku. Dane, jakie przedstawił minister, wskazują, że Ukraina poniosła ponad 2,5 mld hrywien (85 mln dolarów) strat finansowych w czarnobylskiej strefie wykluczenia, jednak nie oszacowano wartości ogólnych szkód dla środowiska spowodowanych wojną.

Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutgo br. (PAP)

autor: Michał Boroń

gn/