Rodzeństwo wypożyczało odkurzacze piorące i oddawało je do lombardu

2022-05-20 17:23 aktualizacja: 2022-05-20, 17:24
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Policjanci z Płocka zatrzymali rodzeństwo, 27-latkę i 32-latka, dokonujących oszustw przy wypożyczaniu od osób prywatnych odkurzaczy piorących. Oboje, bez wiedzy właścicieli, wstawiali wypożyczony sprzęt w zastaw do lombardu. W ten sposób oszukanych zostało kilka osób. Sprawcom grozi więzienie.

Jak poinformowała rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku podkom. Marta Lewandowska, sprawców oszustw ustalono po tym, jak zgłosił się tam mieszkaniec powiatu, który oznajmił, że nie zwrócono mu wypożyczonego odkurzacza piorącego.

"Mężczyzna przekazał, że na jednej ze znanych platform ogłoszeniowych zamieścił ofertę wynajmu odkurzacza piorącego. W odpowiedzi na to ogłoszenie, odkurzacz wynajęła za określoną kwotę, młoda kobieta. Pomimo określonego w umowie terminu wynajmu, kobieta odkurzacza nie zwróciła" - wyjaśniła podkom. Lewandowska.

Jak dodała, składający zawiadomienie zrozumiał, że mógł zostać oszukany, gdy za pośrednictwem tego samego portalu ogłoszeniowego odezwał się do niego inny użytkownik. Ostrzegł go, że może on paść ofiarą osób, które wynajmują sprzęt i go nie oddają.

Sprawą, jak przekazała rzeczniczka płockiej policji, zajęli się funkcjonariusze z tamtejszego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu, którzy ustalili sprawców oszustw. Okazało się, że poszkodowanych zostało w sumie kilka osób.

"Rodzeństwo z powiatu płockiego wynajmowało odkurzacze piorące od osób, które ogłaszały się na portalach. Sprzętu właścicielom nie zwracali, tylko wstawiali go w zastaw do lombardu. 27-latka i 32-latek usłyszeli po kilka zarzutów oszustwa i przywłaszczenia" - zaznaczyła podkom. Lewandowska. Dodała, iż zarzut usłyszał też 49-latek, znajomy rodzeństwa, który przywłaszczył sobie jeden z wypożyczonych sprzętów.

Zgodnie z Kodeksem karnym, kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8, natomiast za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej grozi do 3 lat więzienia.(PAP)

kw/

TEMATY: