Mer Mikołajowa: Rosjanie ostrzelali miasto amunicją kasetową [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-22 07:11 aktualizacja: 2022-05-23, 06:58
Amunicja kasetowa wydobyta z ziemi na polu w miejscowości Dergacze w obwodzie charkowskim. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
Amunicja kasetowa wydobyta z ziemi na polu w miejscowości Dergacze w obwodzie charkowskim. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
 22 maja Rosjanie ostrzelali, według danych sztabu, 45 miejscowości w obwodzie donieckim i ługańskim. Zniszczonych bądź uszkodzonych zostało 116 obiektów cywilnych, w tym 106 domów mieszkalnych, budynek akademika i obiekty gospodarcze. Mer Mikołajowa przekazał natomiast, że miasto zostało ostrzelane amunicją kasetową.

06:39 Intensywność działań bojowych spadła na niektórych kierunkach na wschodzie Ukrainy - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opisującym sytuację na froncie według stanu na poniedziałek rano.

 

Президент України Володимир Зеленський відзначив українських Захисників та Захисниць державними нагородами. Відповідні...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, May 22, 2022

 

04:20 Od początku wojny ratownicy charkowskich służb wydobyli spod gruzów 98 budynków ponad 150 ciał. W akcjach ratowniczych po bombardowaniach i ostrzałach udało się uratować ponad 250 osób, poinformował Interfax-Ukraina Anatolij Torjanik z Pogotowia Ratunkowego w Charkowie.

03:26 Służymy Szewczence. Chronimy go, ta wojna jest też za jego idee. On stwierdził, że przeznaczeniem ukraińskiego artysty jest służba narodowi ukraińskiemu - powiedział PAP Dmytro Stus, syn sławnego ukraińskiego poety, obecnie dyrektor Narodowego Muzeum Tarasa Szewczenki w Kijowie.

00:17 Próby Rosji przerwania dostaw broni do Ukrainy nie będą miały istotnego wpływu na proces pomocy wojskowej Stanów Zjednoczonych, powiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Jake Sullivan na konferencji prasowej, donosi Ukrinform, powołując się na służbę prasową Białego Domu.

00:17 Wielka Brytania zwiększy wysiłki w celu odblokowania ukraińskich portów, tak aby Ukraina mogła znowu eksportować żywność - zapewnił brytyjski premier Boris Johnson w rozmowie, którą w niedzielę wieczorem odbył z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

23:53 W ciągu najbliższego tygodnia Wołodymyr Zełenski dołączy online do Forum w Davos , przemówi do społeczności Uniwersytetu Stanforda i będzie konferował z politykami i ekspertami z Indonezji, informuje Ukrinform relacjonując w niedzielę wieczorne wystąpienie wideo głowy państwa.

 

I am glad to note that Ukrainian-Polish relations are finally on a completely clean, sincere basis, without any quarrels and old conflict heritage. This is an achievement. The historical achievement of our nations. And I want the brotherhood between Ukrainians and Poles to be preserved forever. As I said about this today to the deputies: for our unity, the unity of Ukrainians and Poles, to be a constant value that no one will violate.

Posted by Володимир Зеленський on Sunday, May 22, 2022

 

23:03 Nawet bez porozumienia pokojowego, co w tej chwili jest mało prawdopodobne, musimy rozpocząć prace nad odbudową, przynajmniej na obszarach kontrolowanych przez Ukrainę” – powiedział w niedzielę w Davos Borge Brende, poinformowała Ukraińska Prawda.

21:55 Pięć osób zginęło, a 11 zostało rannych w niedzielę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował szef władz regionu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym na Telegramie.

Kyryłenko przekazał, że spośród tych ofiar cywilnych dwie osoby zginęły w mieście Łyman. Doniesienia o jednej ofierze śmiertelnej napłynęły z każdej z trzech miejscowości: ze wsi Daczne i Kłynowe oraz miasta Awdijiwka. 

Wcześniej w niedzielę armia ukraińska informowała o siedmiu osobach zabitych 22 maja w ostrzałach w obwodzie donieckim i o ośmiu osobach rannych.

 

Kyryłenko poinformował, tak jak we wcześniejszych komunikatach, że władze nie mają możliwości ustalenia strat wśród ludności Mariupola i Wołnowachy. Oba te miasta są okupowane przez wojska rosyjskie

21:21  Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę amunicją kasetową położony na południu Ukrainy Mikołajów - napisał na Telegramie mer miasta Ołeksandr Sienkewycz.

"Trzymajcie się z dala od okien i nie zapomnijcie o zasadzie dwóch ścian" - napisał mer Mikołajowa. 

Zasada dwóch ścian polega na schronieniu się w pomieszczeniu nieprzylegającym do zewnętrznej ściany budynku.

21:17 Siły ukraińskie w Donbasie zniszczyły w ciągu minionej doby sześć rosyjskich czołgów i 10 jednostek sprzętu opancerzonego – poinformował w niedzielę na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

 

ОПЕРАТИВНА ОБСТАНОВКА СТАНОМ НА 21.00 22 ТРАВНЯ Угруповання Об’єднаних сил продовжує ведення оборонної операції у...

Posted by Угруповання Об'єднаних сил / Joint Forces Task Force on Sunday, May 22, 2022

W wieczornym komunikacie sztab podał, że oddziały ukraińskie w Donbasie odparły w ciągu ostatniej doby 11 ataków wroga.

21:15 Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy Su-25 i aparat bezzałogowy

21:00 Co najmniej siedem osób cywilnych zginęło w obwodzie donieckim w wyniku ostrzałów rosyjskich; osiem zostało rannych. Sztab nie dysponuje jeszcze informacjami z obwodu ługańskiego na temat ofiar w tym regionie.

20:57 22 maja Rosjanie ostrzelali, według danych sztabu, 45 miejscowości w obwodzie donieckim i ługańskim. Zniszczonych bądź uszkodzonych zostało 116 obiektów cywilnych, w tym 106 domów mieszkalnych, budynek akademika i obiekty gospodarcze. 

20:40 Wiceminister obrony Rosji Junus-Bek Jewkurow wziął udział w pogrzebie swojego 21-letniego krewnego, który zginął na wojnie w Ukrainie - podał w niedzielę niezależny portal Meduza, powołując się na doniesienia kanału Baza na Telegramie.

19:40 Dwie kolejne karetki, przekazane w niedzielę przez marszałka woj. śląskiego i dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, trafią wkrótce na Ukrainę. To wozy, które zostały wyłączone z systemu ratownictwa i trafiły do rezerwy.

19:17 Co najmniej jedna osoba zginęła w niedzielę w rosyjskim ostrzale rakietowym miasta Malin w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa - poinformował szef władz obwodowych Witalij Buneczko. Trwa akcja ratownicza.

18:32 Polacy i polski rząd udowodnili, że są kimś więcej niż tylko naszymi sąsiadami - napisał w niedzielę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

"Drodzy Polacy, jesteście tymi, którym Ukraińcy zaufali, oddając wam pod opiekę rodziny, gdy sami poszli na front. To najwyższa i najcenniejsza forma zaufania. Już zawsze będziemy pamiętać to, co dla nas zrobiliście" - napisał szef ukraińskiej dyplomacji. 

 

W niedzielę w Radzie Najwyższej Ukrainy (parlamencie) swoje przemówienie wygłosił prezydent RP Andrzej Duda, podczas którego podkreślił m.in. konieczność wsparcia odbudowy Ukrainy oraz otworzenia przed tym krajem jasnej perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej. 

18:28 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w komunikacie w niedzielę wieczorem, że wojska rosyjskie nie przerywają ofensywy na wschodzie Ukrainy, prowadzą ostrzał pociskami rakietowymi i zrzucają bomby lotnicze.

Na północnym wschodzie kraju Rosjanie prowadzą działania "w celu zapobieżenia przemieszczenia rezerw wojsk ukraińskich do wschodniej strefy operacyjnej", czyli obszarów Donbasu - podał sztab. Wojska rosyjskie ostrzeliwują "miejscowości i obiekty infrastruktury cywilnej w obwodach sumskim i czernihowskim". 

 

Оперативна інформація станом на 18.00 22.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Sunday, May 22, 2022

 

17:22 Wojska rosyjskie od czterech dni przetrzymują Hałynę Turbabę, sołtys miejscowości Dworiczanske w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rejon, gdzie leży Dworiczańske, jest okupowany przez Rosjan.

17:05 Przystąpienie Ukrainy do UE prawdopodobnie zajmie 15-20 lat - ocenił w niedzielę francuski minister ds. europejskich Clement Beaune. Dodał, że Kijów może do tego czasu wejść do europejskiej wspólnoty politycznej zaproponowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

„Musimy być szczerzy. (...) Jeśli mówimy, że Ukraina wejdzie do UE za sześć miesięcy, rok, dwa lata, to kłamiemy. To nieprawda. To zajmie prawdopodobnie 15 czy 20 lat, to bardzo długo” – powiedział Beaune w Radiu J.

16:43 Na Białorusi odbyły się w ostatnim czasie pogrzeby żołnierzy białoruskich, którzy zgodzili się podpisać kontrakty z rosyjskimi firmami najemniczymi i zginęli walcząc przeciwko Ukrainie - poinformował w niedzielę ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komentarzu na Telegramie.

HUR podał, że w mieście Marina Horka w obwodzie mińskim pochowano żołnierza kontraktowego białoruskich sił zbrojnych, a w Osipowiczach, również w obwodzie mińskim, odbyły się pogrzeby dwóch wojskowych - byłego żołnierza kontraktowego i oficera rezerwy.

Wszyscy oni - według HUR - podpisali kontrakty z rosyjskimi firmami najemniczymi, tzw. prywatnymi firmami wojskowymi i walczyli na Ukrainie. "Zasadniczo udział w wojnie przeciwko Ukrainie jest wśród wojskowych białoruskich niepopularny" - ocenia wywiad. 

Według HUR w armii białoruskiej nie ma w tej sprawie "poważnej agitacji". Niemniej "znane są przypadki dobrowolnego podpisywania kontraktów z rozmaitymi rosyjskimi prywatnymi firmami wojskowymi", głównie z powodów finansowych - ocenia ukraiński wywiad wojskowy. 

16:32 Teatr im. Łesia Kurbasa we Lwowie, w którym mieściło się centrum pomocy i miejsce tymczasowego pobytu dla uciekających przed wojną, wznowił działalność. Jako pierwszy został wystawiony dramat Łesi Ukrainki "Pieśń lasu".

16:10 Wszystkie te prawa, które obecnie Ukraińcy otrzymali w Polsce, te same będą przysługiwać polskim obywatelom na terytorium Ukrainy - powiedział w niedzielę w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pytany o projekt ustawy przyznającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie.

15:36 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę, że uhonorował Rzeszów tytułem "miasta-ratownika"; tytuł ten - jak wyjaśnił - został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły na pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

15:20 Rada Najwyższa Ukrainy (parlament) przedłużyła w niedzielę o 90 dni stan wojenny, który będzie obowiązywać w kraju co najmniej do 23 sierpnia. Za zatwierdzeniem prezydenckiego dekretu przedłużającego stan wojenny, wprowadzony w związku z rosyjską inwazją, głosowała zdecydowana większość parlamentarzystów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w środę dekrety o przedłużeniu o 90 dni stanu wojennego w państwie i powszechnej mobilizacji.

"W związku z przedłużającą się, prowadzoną na szeroką skalę, agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, postanawiam - w oparciu o propozycję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy - przedłużyć termin stanu wojennego w kraju od godz. 5.30 w dniu 25 maja 2022 roku, na okres 90 dni" - napisano w dekrecie prezydenta.

14:54 Ukraina musi być odbudowana przede wszystkim na koszt agresora, na koszt Federacji Rosyjskiej; takie są wymogi dziejowej sprawiedliwości; to Rosja zrujnowała Ukrainę i to Rosja musi za to zapłacić - powiedział w niedzielę w orędziu wygłoszonym przed Radą Najwyższą Ukrainy prezydent Andrzej Duda.

14:52 Wojska rosyjskie ostrzelały w niedzielę miasto Malin w obwodzie żytomierskim, na zachód od Kijowa - podał portal Ukrainska Prawda. Mer Ołeksandr Sytajło potwierdził, że w mieście doszło do wybuchów.

To kolejny taki ostrzał w ciągu ostatnich dni. Malin został już zaatakowany z systemów rakietowych w ostatni piątek. Wówczas pojawiły się w internecie nagrania z miejsca, gdzie eksplodował pocisk rakietowy. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ostrzegła po raz kolejny przed publikacją takich zdjęć, które mogą pomóc wojskom rosyjskim w korygowaniu ostrzałów.

14:49 Prezydent Rosji Władimir Putin swoją agresję na Ukrainę tłumaczy chęcią „denazyfikacji” tego kraju. Tymczasem wewnętrzne dokumenty niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) wskazują, że wojska rosyjskie wspierane są na Ukrainie przez rosyjskie prawicowe ugrupowania ekstremistyczne – pisze w niedzielę portal tygodnika „Der Spiegel”.

14:30 W czasie przemówień prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, w ukraińskiej Radzie Najwyższej w niedzielę wojsko rosyjskie wystrzeliło pociski w stronę Kijowa. Deputowani przeszli do schronu – poinformował jeden z nich, Roman Hryszczuk.

14:21 Rosyjscy najeźdźcy nie złamali Was, nie udało im się to i wierzę w to głęboko, że nigdy im się to nie uda; chcę to dziś powiedzieć z całą mocą: wolny świat ma dziś twarz Ukrainy - powiedział w niedzielę w Radzie Najwyższej Ukrainy prezydent Andrzej Duda.

"Pomimo wielkich zniszczeń, pomimo strasznych zbrodni, wielkiego cierpienia, którego każdego dnia doświadcza ukraiński naród, rosyjscy najeźdźcy nie złamali Was, nie udało im się to i wierzę w to głęboko, że nigdy im się to nie uda. Chcę to dziś powiedzieć z całą mocą: wolny świat ma dziś twarz Ukrainy" - oświadczył prezydent.

14:04 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że wniesie do parlamentu projekt ustawy przyznającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie – podał w niedzielę portal Hromadske, cytując deputowaną z partii Sługa Narodu Olhę Sowhyrię.

12:08 W wyniku wybuchu w niedzielę został ranny Andrij Szewczyk, przedwojenny wicemer Enerhodaru, który od końca marca współpracuje z Rosjanami - podał w komunikatorze Telegram legalny mer miasta Dmytro Orłow.

Do eksplozji doszło przy wejściu na klatkę budynku, w którym znajdował się Szewczyk. Oprócz kolaboranckiego działacza ranni zostali też jego ochroniarze. Wszyscy znajdują się w szpitalu.

11:50 Prezydent Andrzej Duda dotarł do parlamentu Ukrainy, w którym wygłosi dziś przemówienie przed Radą Najwyższą Ukrainy i spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

11:44 Rosjanie ostrzeliwują miejscowości w rejonie miasta Derhacze na wchodzie Ukrainy amunicją kasetową i pociskami wystrzeliwanymi z czołgów, moździerzy i śmigłowców – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując szefa władz hromady Derhacze Wiaczesława Zadorenkę.

11:42 W wyniku ostrzału miast i wsi obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy przez wojska rosyjskie w ciągu ostatniej doby rannych zostało 11 osób – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych Ołeha Syniehubowa.

11:23 Wojska rosyjskie szykują się do wznowienia ofensywy w rejonie miasta Izium w obwodzie charkowskim - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator tego obwodu Ołeh Syniehubow.

"W rejonie Iziumu rosyjscy najeźdźcy przygotowują się do wznowienia ofensywy i ostrzeliwują tereny miejscowości Wirnopilla, Dibriwne i Dowheńke. Ale nasze Siły Zbrojne utrzymują pozycje i nie pozwalają na natarcie wroga" - napisał Syniehubow.

10:42 Z powodu blokady ukraińskich portów 1,6 mld ludzi na świecie grozi niedożywienie, a kolejne setki milionów znajdzie się poniżej progu ubóstwa w wyniku wzrostu cen - poinformował w niedzielę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak.

10:00 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 29 050 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

09:57 Ukraina planuje zaapelować do ONZ o pozbawienie Rosji statusu państwa członkowskiego UNESCO. Projekt rządowej rezolucji w tej sprawie będzie rozpatrywany przez Radę Najwyższą Ukrainy - informuje w niedzielę agencja Ukrinform.

"Jako członek Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), Ukraina zawsze podzielała podstawowe zasady tej organizacji i dbała o dziedzictwo kulturowe, znajdujące się na naszym terytorium. Jednak ostrzał artyleryjski, ataki powietrzne i rakietowe Federacji Rosyjskiej mają na celu zniszczenie wielowiekowego dziedzictwa historycznego i kulturowego Ukrainy" - napisano w projekcie rezolucji.

09:36 Rosjanie w ciągu ostatniej doby próbowali zdobyć Siewierodonieck, atakując to miasto z czterech stron - podał w niedzielę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Rosjanie próbowali wedrzeć się do Siewierodoniecka z czterech kierunków na raz, ale zostali odparci i wycofali się na swoje poprzednie pozycje. Kontynuowali jednak ostrzał artyleryjski i moździerzowy osiedli mieszkaniowych" - napisał Hajdaj.

Po zrezygnowaniu z prób ofensywy na Kijów i wycofaniu swoich wojsk z północy i północnego wschodu kraju Rosja skupiła swoje siły na zdobyciu całych obwodów ługańskiego i donieckiego na południowym wschodzie Ukrainy oraz co najmniej utrzymaniu dotychczasowych zdobyczy terytorialnych na południu, zapewniających lądowy korytarz do okupowanego Krymu.

09:03 Rosyjskie wojska zagroziły użyciem broni pływającemu pod banderą Togo cywilnemu statkowi na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym – podała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na marynarkę wojenną Ukrainy.

"21 maja Britta K, cywilny statek pod banderą Republiki Togo, przepływający przez ukraińskie wody terytorialne w pobliżu Wyspy Węży, otrzymał od Rosjan sygnał z żądaniem opuszczenia wód terytorialnych Rosji, gdyż w przeciwnym razie użyta zostanie broń" – poinformowała ukraińska marynarka.

08:39 Rosja prawdopodobnie rozmieściła na osi Siewierodoniecka ciężkie wozy bojowe BMP-T Terminator, których zadaniem jest wsparcie czołgów, ale 10 takich pojazdów raczej nie wpłynie znacząco na przebieg kampanii - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

08:32 Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3, 532 mln osób - podała w niedzielę Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23 tys. osób - dodano.

08:25 Wojska rosyjskie przypuściły w nocy z soboty na niedzielę atak rakietowy na jedną z wiosek w obwodzie zaporoskim na Ukrainie, w rejonie wilnianskim - poinformowały na Telegramie władze obwodowe. Prawdopodobnie są zabici i ranni.

"Dzisiaj, 22 maja, około godziny 2:44 wojska rosyjskie wystrzeliły pociski na cywilną infrastrukturę jednej z wiosek w rejonie wilnianskim obwodu zaporoskiego” – napisały władze obwodu.

06:51 Wojska rosyjskie w większym stopniu używają lotnictwa do niszczenia infrastruktury krytycznej miejscowości znajdujących się w sąsiedztwie frontu - podał w niedzielę rano sztab generalny ukraińskiej armii w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym na Facebooku.

"Zwiększono intensywność użycia samolotów do niszczenia krytycznej infrastruktury osadnictwa w rejonie działań wojennych. (...) Na kierunkach wołyńskim i poleskim jednostki sił zbrojnych zintensyfikowały działania rozpoznawcze, odnotowano też rozmieszczenie dodatkowych środków wywiadu elektronicznego na terenach przygranicznych obwodu homelskiego" - poinformowało ukraińskie dowództwo.

06:38 W ostatniej dobie w obwodach donieckim i ługańskim wojska ukraińskie odparły dziewięć ataków Rosjan - podał w niedzielę rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

Tylko w tych dwóch regionach Ukraińcom udało się unieszkodliwić pięć czołgów, cztery systemy artyleryjskie, dziesięć bojowych wozów opancerzonych i dwa pojazdy kołowe - wynika z informacji ukraińskiego dowództwa.

 

Оперативна інформація станом на 06.00 22.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Saturday, May 21, 2022

06:20 Od 30 do 40 miliardów dolarów wynoszą straty w infrastrukturze na Ukrainie z powodu wojny wywołanej przez Rosję- powiedział włoskiej agencji ADNkronos minister infrastruktury tego kraju Ołeksandr Kubrakow. ”Nie ma niczego, co nie zostałoby trafione”- podkreślił.

00:20 Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

"Prezydent Andrzej Duda przebywa na Ukrainie. W niedzielę w Radzie Najwyższej w Kijowie wygłosi orędzie jako pierwsza głowa obcego państwa od wybuchu wojny" - poinformowała Kancelaria Prezydenta na Twitterze, po północy w nocy z soboty na niedzielę.

23:42 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Włoch Mario Draghi przedyskutowali w sobotę podczas rozmowy tlefonicznej kwestie dotyczące dwustronnej współpracy w dziedzinie obronności oraz potrzebę przyjęcia szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na wpis Zełenskiego na Twitterze.

22:20 Wojska rosyjskie ostrzelały w sobotę wieś Biłozerka w okupowanym obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy. Zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dwoje dzieci – podał portal Suspilne, powołując się na informacje od mieszkańców.

22:04 Ukraińska Gwardia Narodowa zlikwidowała rosyjski pojazd bojowy, który wcześniej w sobotę zniszczył ważny most w obwodzie ługańskim i ostrzeliwał Siewierodonieck – poinformował Serhij Hajdaj, szef władz obwodu. Naprowadzić ogień pomógł materiał propagandowy w rosyjskiej telewizji.

 

Швидко кара прийшла) Гвардійці знищили ворожу техніку, яка зруйнувала Павлоградський міст та обстрілювала...

Posted by Сергій Гайдай on Saturday, May 21, 2022

 

21:40 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze w sobotę, że rozmawiał telefonicznie z premierem Włoch Mario Draghim. "Rozmawialiśmy o współpracy w dziedzinie obrony, o potrzebie przyspieszenia szóstego pakietu sankcji i odblokowania ukraińskich portów" - wyjaśnił Zełenski.

21:22 Wojska ukraińskie w Donbasie odparły w sobotę dziewięć rosyjskich ataków, zniszczyły 21 jednostek sprzętu bojowego, zestrzeliły bezzałogowiec – poinformował na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich oddziałów walczących na wschodzie kraju.

21:13 Rządy Serbii oraz dziewięciu innych państw położonych nad Adriatykiem i Morzem Jońskim podpisały w Tiranie deklarację potępiającą "nieuzasadnioną agresję Rosji na Ukrainę" - poinformowała w sobotę chorwacka agencja prasowa Hina.

21:04 Walczymy o powrót każdego naszego wojskowego – oświadczyła w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, informując o spotkaniu z rodzinami żołnierzy 36. Brygady Piechoty Morskiej, wziętymi przez Rosjan do niewoli w mariupolskim Azowstalu po ponad 80 dniach obrony w oblężonym mieście.

20:30 Za półtora-dwa miesiące Ukraina rozpocznie szeroką kontrofensywę i wówczas dojdzie do przełamania sytuacji na froncie na jej korzyść – ocenił rosyjski niezależny analityk ds. wojskowych Rusłan Lewijew w wywiadzie dla portalu Meduza.

20:07 "Der Spiegel" informuje, że rozmowy w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Polsce utknęły w martwym punkcie. Minister obrony RFN Christine Lambrecht była zmuszona przyznać w poniedziałek na poufnym spotkaniu polityków koalicji, że nie ma nadziei na porozumienia z Warszawą - pisze w sobotę portal tygodnika.

19:43 Na terenach okupowanych przez Rosję znajduje się 235 ukraińskich placówek medycznych i ponad 200 zespołów pogotowia ratunkowego – poinformował w sobotę minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

18:59 Starszy mężczyzna z obwodu dniepropietrowskiego, na środkowym wschodzie Ukrainy, rozkręcał w domu znalezione pociski z rosyjskich bomb kasetowych. W wyniku detonacji odniósł poważne obrażenia, jest w szpitalu w stanie bardzo ciężkim - poinformowały w sobotę władze obwodowe.