WHO: wniosek Tajwanu o udział w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia został odrzucony

2022-05-23 11:33 aktualizacja: 2022-05-23, 12:07
Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Fot. PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO
Wniosek Tajwanu o uczestnictwo w roli obserwatora w Światowym Zgromadzeniu Zdrowia (WHA) został odrzucony - poinformował w poniedziałek przewodniczący WHA Ahmed Robleh Abdilleh.

Chiny nalegają, aby Tajwan nie był traktowany jak niepodległe państwo, ponieważ uważają wyspę za jedną ze swoich prowincji - wyjaśnia agencja Reutera. 13 krajów członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opowiedziało się za uczestnictwem Tajwanu w tegorocznym zgromadzeniu.

"Podstawy polityczne i prawne dla udziału Tajwanu w WHA przestają istnieć" - powiedział Chen Xu, ambasador Chin przy ONZ w Genewie. "Ta polityczna manipulacja spotka się wyłącznie ze sprzeciwem wszystkich stron" - dodał.

Tajwan twierdzi, że wykluczenie ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) utrudniło krajowi walkę z pandemią Covid-19.

Tegoroczne zgromadzenie, w którym będą uczestniczyć tysiące delegatów, w tym prawie stu z Chin, omówi kluczowe dla organizacji reformy, takie jak zmiany w finansowaniu WHO.

Chiny zaczęły blokować udział Tajwanu w WHA od 2017 roku. W zeszłym tygodniu władze Tajwanu wyraziły "niezadowolenie i żal" z powodu braku zaproszenia na zgromadzenie. Tajwański minister zdrowia i opieki społecznej Chen Shih-chung zaapelował o włączenie kraju do pełnego uczestnictwa w spotkaniach, działaniach i mechanizmach tej organizacji oraz o zgodę na uczestnictwo w WHA.

Tajwan został formalnie wykluczony z WHO w 1972 roku po tym, jak utracił członkostwo w ONZ. W latach 2008-2016, pomimo braku statusu członka organizacji, kraj ten był zapraszany do udziału w WHA jako obserwator, pod nazwą Chińskie Tajpej. (PAP)

kgr/