Wielka Brytania i Litwa zacieśniają współpracę w zakresie obronności i bezpieczeństwa

2022-05-23 17:54 aktualizacja: 2022-05-23, 17:54
W wydanym przez brytyjskie MSZ oświadczeniu jako zagrożenia wymieniono z nazwy Rosję i Chiny. Fot. PAP
W wydanym przez brytyjskie MSZ oświadczeniu jako zagrożenia wymieniono z nazwy Rosję i Chiny. Fot. PAP
Ministrowie spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii i Litwy podpisali w poniedziałek w Londynie deklarację o współpracy w zakresie obronności i bezpieczeństwa w obliczu zagrożeń ze strony wrogich reżimów. Obydwoje potępili rosyjską napaść na Ukrainę.

"Wielka Brytania i Litwa to dwa kraje, które wierzą w wolność i suwerenność, i które przeciwstawiają się autorytarnym reżimom w Europie i na całym świecie. Stoimy razem z Ukrainą w obliczu nielegalnej, barbarzyńskiej wojny prowadzonej przez Rosję. Jestem pełna podziwu i szacunku dla Litwy i cieszę się, że dzięki tej wspólnej deklaracji pogłębiamy dziś nasze stosunki w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa, a także tworzymy większe możliwości w zakresie handlu i inwestycji" - oświadczyła szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss po spotkaniu ze swoim litewskim odpowiednikiem Gabrieliusem Landsbergisem.

Wsparcie dla Ukrainy

W wydanym przez brytyjskie MSZ oświadczeniu jako zagrożenia wymieniono z nazwy Rosję i Chiny i podkreślono, że zarówno Wielka Brytania, jak i Litwa są wśród krajów, które najmocniej wspierają Ukrainę. Przypomniano także, że Truss w wygłoszonym w kwietniu przemówieniu na temat polityki zagranicznej z uznaniem mówiła o Litwie jako kraju, który nie poddaje się presji gospodarczej Chin.

Oprócz wzmocnienia współpracy między obydwoma krajami celem podpisanej deklaracji jest również uczczenie przypadającego w tym roku 100-lecia stosunków dyplomatycznych między nimi.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

gn/