Pijany próbował przekupić policjantów, a później groził im śmiercią

2022-05-25 15:02 aktualizacja: 2022-05-25, 15:10
Policyjny radiowóz Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Policyjny radiowóz Fot. PAP/Łukasz Gągulski
Sopoccy policjanci poinformowali o zatrzymaniu 38-letniego mężczyzny, który najpierw chciał wręczyć funkcjonariuszom łapówkę, a następnie groził im śmiercią. Zatrzymany miał 2 promile alkoholu. Usłyszał prokuratorskie zarzuty. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak przekazała w środę oficer prasowa KMP w Sopocie asp. szt. Lucyna Rekowska, w sobotę sopoccy policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Warszawy, który chciał im wręczyć łapówkę. Gdy usłyszał, że jest zatrzymany stał się agresywny, nie wykonywał poleceń, przeklinał, a także znieważał i groził policjantom pozbawieniem życia.

"W sobotę nad ranem patrolujący ulice Dolnego Sopotu policjanci prewencji zauważyli leżącego częściowo na jezdni mężczyznę, gdy podeszli do niego, wyczuli silny zapach alkoholu" - relacjonowała Rekowska.

Dodała, że po obudzeniu mężczyzny, policjanci próbowali ustalić jego tożsamość. "Mężczyzna oświadczył, że nie pamięta swoich danych, a po chwili podawał im je niepoprawnie" - tłumaczyła oficer prasowa.

250 zł łapówki

Gdy funkcjonariusze poinformowali pijanego 38-latka, że zostanie doprowadzony do komendy, mężczyzna wyciągnął z kieszeni plik banknotów, a z niego 250 złotych i próbował je wręczyć policjantowi w zamian za odstąpienie od dalszych czynności służbowych.

Oficer prasowa sopockiej policji przekazała, że po tym zdarzeniu policjanci oznajmili mężczyźnie, że zostaje zatrzymany. Wówczas 38-latek stał się agresywny i zaczął znieważać policjantów. "Obezwładniony przez policjantów sprawca został przewieziony do sopockiej komendy, gdzie również zachowywał się agresywnie i dodatkowo zaczął też grozić policjantom pozbawieniem życia" - przekazała Rekowska.

Badanie trzeźwości wykazało u niego 2 promile alkoholu i po wykonaniu niezbędnych czynności został on osadzony w policyjnym areszcie.

Zatrzymanemu grozi do 10 lat więzienia

Po wytrzeźwieniu 38-latek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Sopocie. Na podstawie zebranych dowodów prokurator ogłosił mu zarzuty usiłowania udzielenia korzyści majątkowej policjantom, znieważenia ich oraz kierowania wobec nich gróźb karalnych. Po przesłuchaniu zastosował wobec mężczyzny dozór policyjny i poręczenie majątkowe.

Za usiłowanie wręczenia korzyści majątkowej grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Kierowanie gróźb karalnych to przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia. Za znieważenie funkcjonariusza podczas pełnienia obowiązków służbowych grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Mężczyzna odpowie przed sądem również za wykroczenia.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

mar/