Blinken: Chiny to najpoważniejsze długoterminowe wyzwanie dla porządku międzynarodowego

2022-05-26 17:42 aktualizacja: 2022-05-26, 17:56
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken Fot. CLEMENS BILAN/PAP/EPA
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken Fot. CLEMENS BILAN/PAP/EPA
Stany Zjednoczone postrzegają Chiny jako "najpoważniejsze długoterminowe wyzwanie dla porządku międzynarodowego" i będą koncentrować się na ChRL nawet w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedział w czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken, przedstawiając politykę Waszyngtonu wobec Pekinu.

"Chiny są jedynym krajem, który chciałby przekształcić porządek międzynarodowy oraz ma, w coraz większym stopniu, siłę gospodarczą, dyplomatyczną, wojskową i technologiczną, która może pozwolić na zrobienie tego" – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Blinken podkreślił jednak, że Stany Zjednoczone nie szukają konfliktu ani nowej zimnej wojny i zwrócił uwagę, że są gotowe na wzmocnienie komunikacji między obydwoma krajami. 

Blinken: Chiny stosują "wzrastająco prowokacyjną" retorykę wobec Tajwanu 

Chiny stosują "wzrastająco prowokacyjną" retorykę i działania wobec Tajwanu - powiedział Blinken.

Podkreślił, że działania ChRL wobec Tajwanu "głęboko destabilizują" sytuację wokół tego kraju i zagrażają pokojowi oraz stabilności w regionie.

Według szefa amerykańskiej dyplomacji Chiny "podejmują próby zablokowania stosunków Tajwanu z krajami na całym świecie i zablokowanie jakiegokolwiek udziału (wyspy) w organizacjach międzynarodowych". (PAP)

mar/