Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę kompleksu Olefin III w zakładzie PKN Orlen w Płocku

2022-05-26 20:03 aktualizacja: 2022-05-26, 20:03
Rafineria PKN Orlen w Płocku. Fot. PAP/Marcin Bednarski
Rafineria PKN Orlen w Płocku. Fot. PAP/Marcin Bednarski
Wojewoda mazowiecki zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę kompleksu Olefin III na terenie zakładu głównego PKN Orlen w Płocku. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Według PKN Orlen, uruchomienie kompleksu Olefin III miałoby nastąpić w 2025 r.

Jak poinformował w czwartek Mazowiecki Urząd Wojewódzki, wojewoda "wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę dla PKN Orlen", przy czym pozwolenie to "obejmuje budowę kompleksu Olefin III na terenie PKN Orlen w Płocku wraz z niezbędną infrastrukturą w zakresie ISBL". Decyzja, która została wydana 23 maja, "ma rygor natychmiastowej wykonalności" - podkreślono w czwartkowym komunikacie.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki zwrócił uwagę, że budowa kompleksu Olefin III w zakładzie produkcyjnym PKN Orlen w Płocku wraz z niezbędną infrastrukturą w zakresie ISBL, "ze względu na swój charakter i wielomiliardowy koszt, jest strategicznym celem inwestora". "Inwestycja stanowi również bardzo ważny cel dla Polski, a w szczególności dla gminy Stara Biała oraz okolicznych gmin" - zaznaczono w informacji. Wskazano jednocześnie, że "inwestycja będzie miała duży wpływ na lokalną gospodarkę i rynek pracy".

Olefin III powstanie na terenie głównego zakładu PKN Orlen w Płocku

Mazowiecki Urząd Wojewódzki podkreślił, iż "PKN Orlen jest jednym z największych i najważniejszych zakładów przemysłowych w regionie, strategicznym zakładem w skali kraju, a także ważnym pracodawcą w regionie".

Umowę na budowę kompleksu instalacji Olefin III w swym głównym zakładzie w Płocku PKN Orlen podpisał w czerwcu 2021 r. ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Técnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie. Jak wówczas podawano, wartość inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł.

PKN Orlen informował wcześniej, że zakończenie fazy budowy planowane jest na pierwszy kwartał 2024 r., a uruchomienie produkcyjne kompleksu Olefin III przewidywane jest z kolei na początek 2025 r. Kompleks instalacji ma powstać na obszarze blisko 100 ha.

Według szacunków PKN Orlen, realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do wzrostu zysku operacyjnego EBITDA o ok. 1 mld zł rocznie, oznacza też korzyści dla środowiska – w momencie uruchomienia produkcji w 2025 r., emisja dwutlenku węgla na tonę produktu ma zmniejszyć się aż o 30 proc.

PKN Orlen ocenia, że na inwestycji skorzysta Płock i okoliczne gminy, gdyż jej realizacja oznacza nowe miejsca pracy - docelowo zatrudnienie w płockim koncernie wzrosnąć ma o ok. 380 etatów.

Jak podawał wcześniej PKN Orlen, produkty petrochemiczne z instalacji Olefin III "będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku", m.in. środków czystości, artykułów higienicznych oraz medycznych, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych; powstawać z nich będą też np. części samochodowe, elementy sprzętów AGD oraz urządzeń elektronicznych.

Główny zakład produkcyjny PKN Orlen w Płocku jest największym kompleksem rafineryjno-petrochemicznym w Polsce i jednym z największych w Europie. (PAP)

gn/