NATO płynie na Bałtyk. Gospodarzem manewrów "Baltops 22" będzie Szwecja

2022-05-31 09:37 aktualizacja: 2022-05-31, 09:49
Manewry Baltops. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Manewry Baltops. Fot. PAP/Marcin Bielecki
W największych w tym roku ćwiczeniach morskich na Morzu Bałtyckim "Baltops 22" weźmie udział 45 okrętów i 75 samolotów z 14 krajów NATO oraz aspirujące do sojuszu Szwecja i Finlandia – informuje we wtorek "Rzeczpospolita”.

Gospodarzem rozpoczynających się 5 czerwca ćwiczeń z udziałem 7 tys. żołnierzy są Szwedzi, którzy obchodzą 500. rocznicę utworzenia marynarki wojennej. Zaplanowane są m.in.: desant, wykrywanie okrętów podwodnych, niszczenie min, a także akcja ratunkowa z okrętu.

"Rz" powołując się na dowództwo szwedzkich sił zbrojnych podaje, że ćwiczenia odbędą się nie tylko na morzu, ale też na przybrzeżnych poligonach w Niemczech, Szwecji, Polsce i krajach bałtyckich. Szwecja wystawi okręt podwodny, dwie korwety Visby, dwa okręty rozminowywania, cztery samoloty bojowe, dwa śmigłowce i ponad 500 żołnierzy ze sztabu Marynarki Wojennej i dowództw flotylli.

Z informacji, które redakcja otrzymała z polskiego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wynika, że w manewrach tych wezmą udział okręty z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: okręt transportowo-minowy ORP "Toruń" oraz dwa trałowce ORP "Wdzydze" oraz ORP "Drużno". Dodatkowo oficerowie Marynarki Wojennej zasilą skład sztabu ćwiczących jednostek oraz kierownictwo ćwiczenia z siedzibą STRIKFORNATO w Portugalii. (PAP)

dsk/