Ukraińcy ujawnili najnowsze pozycje bojowe Rosjan

2022-06-01 15:30 aktualizacja: 2022-06-01, 16:05
Wojska rosyjskie wyposażają pozycje bojowe. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV (zdjęcie ilustracyjne)
Wojska rosyjskie wyposażają pozycje bojowe. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV (zdjęcie ilustracyjne)
Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk powiedział, że w obwodzie briańskim w Rosji, 3 km od granicy z Ukrainą, wojska rosyjskie wyposażają pozycje bojowe. Poinformował, że dzieje się to w rejonach wsi Podywotje i Niekislica.

"Nasz wywiad informuje, że wojska rosyjskie wyposażają pozycje w rejonach Podywotja i Niekislicy, w obwodzie briańskim w Rosji, około 3 km od ukraińskiej granicy państwowej" - powiedział Motyzianyk na briefingu dla prasy.

Obwód briański sąsiaduje z obwodem sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. Jak mówił Motuzianyk, rosyjskie samoloty Su-35 ostrzelały miejscowość Białopole w obwodzie sumskim, około 8 km od granicy. Ogniem artyleryjskim Rosjanie ostrzelali wieś Seredyna-Buda leżącą zaledwie 2 km od granicy, również w obwodzie sumskim.

Rzecznik resortu obrony nie wykluczył, że Rosjanie nasilą w tym rejonie ostrzały pozycji sił ukraińskich i obiektów infrastruktury. "Oprócz tego możliwe są wypady i działania dywersyjne ze strony sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - ocenił.

Rosjanie tworzą drugą i trzecią linię obrony

Natomiast na południu Rosji, w okupowanym obwodzie chersońskim, Rosjanie tworzą drugą i trzecią linię obrony. Wojska rosyjskie instalują wyposażenie inżynieryjne na tych pozycjach.

Ponadto armia rosyjska sprowadza rezerwy z terytorium Rosji i ściąga sprzęt z magazynów - poinformował Motuzianyk. (PAP)

gn/