"Polska jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia"

2022-06-01 15:55 aktualizacja: 2022-06-01, 19:21
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Polska jest jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia, lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie Czechy - wskazała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu na temat bezrobocia.

Według opublikowanych w środę danych Eurostatu stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła w Polsce 3,0 proc. Liczba bezrobotnych w kwietniu wyniosła 526 tys., wobec 525 tys. w marcu. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE ukształtowała się na poziomie 6,2 proc.

"Eurostat po raz kolejny przekazał znakomite informacje o sytuacji na polskim rynku pracy. Jesteśmy jednym z unijnych liderów pod względem niskiego bezrobocia. Od początku tego roku bezrobocie w Polsce, wyliczane według tej metodologii, utrzymuje się na stałym, 3-procentowym poziomie" - podkreśliła minister rodziny.

Jak dodała, lepszym wynikiem mogą pochwalić się jedynie Czechy, a bezrobocie równie niskie jak w Polsce jest w Niemczech.

Szefowa MRiPS wskazała, że według danych Eurostatu bezrobocie w Polsce spadło w ciągu ostatniego roku o 0,6 proc. "Z kolei liczba osób bezrobotnych spadła w tym czasie o 97 tys. i obecnie wynosi 526 tys. To potwierdza, jak skuteczne okazały się instrumenty chroniące miejsca pracy, które rząd wdrożył w czasie pandemii. Pracodawcy cały czas zgłaszają chęć zatrudnienia kolejnych osób, trwają już też prace sezonowe" - zaznaczyła Maląg.

Maląg: młodzi ludzie coraz łatwiej znajdują zatrudnienie

Zwróciła uwagę, że Polska dobrze wypada również w danych dotyczących zatrudnienia osób młodych, poniżej 25. roku życia. W tej grupie - jak dodała - bezrobocie w ciągu ostatniego roku spadło o 5 proc. i wynosi 8,9 proc. Średnia unijna to 13,9 proc.

"Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie, którzy chcą się usamodzielnić, coraz łatwiej znajdują zatrudnienie. A gdy już tę pracę znajdą, mogą korzystać z zerowego podatku PIT, dzięki czemu na ich kontach zostaje więcej pieniędzy. Chcemy, by Polska była dla młodych atrakcyjnym miejscem do życia" - podkreśliła minister rodziny. (PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

mmi/