Wicepremier Kowalczyk spotkał się z niemieckim ministrem rolnictwa. Rozmawiali m.in. o pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż

2022-06-09 14:53 aktualizacja: 2022-06-09, 14:53
Ministrowie rozmawiali m.in. o pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż. Fot. TT/MRiRW_GOV_PL
Ministrowie rozmawiali m.in. o pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż. Fot. TT/MRiRW_GOV_PL
Minister i wicepremier Henryk Kowalczyk spotkał się z niemieckim ministrem wyżywienia i rolnictwa Cemem Özdemirem - było to ich pierwsze spotkanie. Ministrowie rozmawiali m.in. o pomocy Ukrainie w eksporcie zbóż - podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W czwartek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) poinformowało o spotkaniu szefa tego resortu Henryka Kowalczyka ze swoim niemieckim odpowiednikiem Cemem Özdemirem. MRiRW zaznaczyło, że było to pierwsze spotkanie ministrów.

Głównym tematem naszych rozmów było to, jak wspomóc Ukrainę w eksporcie zbóż – poinformował cytowany w komunikacie MRIRW wicepremier Henryk Kowalczyk po zakończeniu rozmów polsko-niemieckich. "Szef polskiego resortu rolnictwa przedstawił problemy, z którymi borykamy się przy eksporcie zboża z Ukrainy i na jaką pomoc liczy strona polska" - dodało ministerstwo rolnictwa. "W kwestiach pomocy Ukrainie mamy pełną zgodność poglądów" - powiedział na spotkaniu Kowalczyk.

"W tej sprawie również nastąpiła zgodność poglądów"

Ministrowie rolnictwa rozmawiali w czwartek także o kwestiach związanych z planami strategicznymi na lata 2023-2027. "W tej sprawie również nastąpiła zgodność poglądów. Ministrowie zgodzili się, że ważne są zagadnienia dotyczące ochrony środowiska i klimatu, ale niezwykle istotne są także kwestie bezpieczeństwa żywnościowego" - wskazano w informacji MRiRW.

Szefowie polskiego i niemieckiego resortu rolnictwa dyskutowali o sprawach związanych znakowania żywności i ASF (afrykański pomór świń - PAP). Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na wspólną opinię i podejście do żywności importowanej spoza Unii Europejskiej. "Znakowanie żywności jest bardzo ważne, gdyż muszą być zachowane warunki konkurencji dla europejskich rolników, a żywność spoza UE często produkowana jest bez wymogów obowiązujących w UE, a także na gruntach wylesionych" – mówił szef polskiego resortu rolnictwa. "Wicepremier poinformował również o możliwościach współpracy w zakresie walki z ASF i możliwości skorzystania z polskich doświadczeń w zwalczaniu tej choroby" - przekazało MRiRW.

"Minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cem Özdemir podkreślił, że wspólnie z wicepremierem Kowalczykiem mają wiele wspólnych opinii i stanowisk. Dodał także, że potępia agresję Rosji na Ukrainę i zaoferował szeroką pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych eksportem zboża z Ukrainy. Zwrócił przy tym uwagę, że każda trasa alternatywna jest drugim lub trzecim sposobem, a najważniejszy jest eksport poprzez porty" - napisano w komunikacie MRiRW.

Niemiecki urzędnik oznajmił na spotkaniu, że zaprosił ukraińskiego ministra rolnictwa na szczyt G7 w Stuttgarcie.

Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi "szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec wyrazili również chęć dalszych spotkań i rozmów o wzajemnej współpracy". (PAP)

autorka: Ewa Nehring
gn/