Polska Misja Medyczna zorganizowała wigilię dla repatriantów i cudzoziemców

2018-01-14, 18:50 aktualizacja: 2018-10-05, 21:25
Kraków, 14.01.2018. Spotkanie wigilijno - noworoczne dla repatriantów, cudzoziemców i beneficjentów projektu "Yes, you can!" w Krakowie, 14 bm. (awa) PAP/Jacek Bednarczyk PAP © 2018 / Jacek Bednarczyk
Kraków, 14.01.2018. Spotkanie wigilijno - noworoczne dla repatriantów, cudzoziemców i beneficjentów projektu "Yes, you can!" w Krakowie, 14 bm. (awa) PAP/Jacek Bednarczyk PAP © 2018 / Jacek Bednarczyk
Około stu repatriantów i cudzoziemców wzięło udział w niedzielę w wigilijno-noworocznym spotkaniu, zorganizowanym przez Polską Misję Medyczną. Podczas wydarzenia w Domu Polonii w Krakowie podsumowano także projekt „Yes, You can!”.

„Wigilia ponad granicami" odbyła się przy okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.

„To spotkanie to okazja do podsumowania projektu +Yes, You can!+, realizowanego w Krakowie, oraz do spotkania znajomych, do wysłuchania opowieści o tym, co się wydarzyło w ich życiu w ostatnich latach" - powiedziała PAP Paulina Bandura z Polskiej Misji Medycznej.

Wśród gości wigilijno-noworocznego spotkania byli repatrianci, m.in. z Gruzji i Kazachstanu, którzy od kilku lat są w Polsce. Na spotkanie przyszło wielu Ukraińców - głównych beneficjentów projektu „Yes, You can!".

„W minionym roku w ramach tego programu staraliśmy się umożliwić aklimatyzację na miejscu. Wciąż im pomagamy - m.in. w kursach językowych i zawodowych, w znalezieniu pracy" - powiedziała Badura, koordynator „Yes, You can!".

Projekt umożliwił integrację w Krakowie ponad 50 osobom, głównie Ukraińcom. „To bardzo często osoby z wyższym wykształceniem, tutaj najczęściej pracują poniżej swoich kwalifikacji. Z różnych powodów opuszczają swoją ojczyznę" - wyjaśniła koordynatorka.

Beneficjenci projektu Polskiej Misji Medycznej muszą zadeklarować, że chcą w Polsce pozostać na stałe. Beneficjentami są cudzoziemcy, którzy już przyjechali do Polski i potrzebują pomocy na miejscu.

Wśród obcokrajowców, chcących budować przyszłość w Krakowie, jest młoda Ukrainka Maria Kuzmitska. O programie Polskiej Misji Medycznej powiedziała jej przyjaciółka. „Nasze dzieci chodziły do tej samej szkoły podstawowej w Kijowie" - opisywała Maria, która przyjechała do Krakowa z dziećmi. „Mąż chciał zostać pracować na Ukrainie" - zaznaczyła.

Ukrainka znalazła w Polsce pracę na pełny etat, jest wdzięczna Polskiej Misji Medycznej za pomoc w przygotowaniu CV i wsparcie emocjonalne. „Mam polskie korzenie. Mój papa zawsze chciał, żebym mieszkała w kraju przodków" - powiedziała.

Pierwszą edycję projektu "Yes, You can!" sfinansowała State Street Charities Aid Foundation. "Mamy nadzieję, że od wiosny będziemy realizować program po raz drugi" - przyznała Bandura.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ par/

TEMATY: