Siły ukraińskie odsunęły wojsko rosyjskie od Zaporoża. „Dojdzie również do wyzwolenia Melitopola” [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-11 07:34 aktualizacja: 2022-06-12, 08:04
fot. FB/General Staff of the Armed Forces of Ukraine
fot. FB/General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Podczas walk na południu Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie oddziały zlikwidowały 39 rosyjskich agresorów i co najmniej 11 jednostek sprzętu, donosi Ukrinform opierając się na meldunku Dowództwa Operacyjnego "Południe". Następnie poinformowano, że siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża. Nadal jest zablokowana żegluga w Czarnomorskiej Strefie Operacyjnej, a rosyjskie okręty utrzymują prawie całe terytorium Ukrainy pod groźbą uderzeń rakietowych.

21:44 Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko oświadczył w sobotę, że w okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny i zaraz obok niego - umocnienia bojowe. Według Andriuszczenki świadczy to o tym, że mieszkańcy zostaną użyci jako "żywe tarcze".

20:52 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz planuje udać się do Kijowa; we wspólnej podróży mają wziąć udział także prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi - podał w sobotę "Bild am Sonntag". Według informacji gazety wizyta ma się odbyć jeszcze przed szczytem grupy państw G7, który jest planowany na 26-28 czerwca.

20:34 Rosyjska agresja na Ukrainę znów koncentruje uwagę świata na naszym regionie Europy; mamy gigantyczny potencjał i kluczową rolę do odegrania - powiedział w sobotę w debacie podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

20:18 Mina na wybrzeżu Morza Czarnego w Odessie stała się przyczyną śmierci mężczyzny, który pojechał z rodziną na plażę; eksplozja nastąpiła, gdy wszedł do wody - podały w sobotę władze miasta. Wezwały mieszkańców, by respektowali zakaz wizyt na plaży z powodu min.

19:50 Armia ukraińska odparła dwa ataki wojsk rosyjskich na kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim, w rejonie miejscowości: Brażkiwka, Dołyna i Wirnopilla; walki trwają – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie w sobotę.

19:27 Europejscy politycy wzywają do wpisania Zjednoczonych Emiratów Arabskich na czarną listę z powodu niepowodzeń kraju w walce z przepływem brudnych pieniędzy i egzekwowaniu sankcji nałożonych na rosyjskich oligarchów w związku z inwazją Rosji na Ukrainę - poinformował w sobotę dziennik "The Guardian".

19:15 Według ustaleń wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Rosja ma plan na 120 dni wojny i nie zrezygnowała z celu zagarnięcia całego terytorium Ukrainy - poinformował w sobotę wiceszef wywiadu Wadym Skibicki w komentarzu opublikowanym na komunikatorze Telegram.

18:28 Stany Zjednoczone chcą rozszerzyć koalicję przeciwko Rosji, jednak wiele azjatyckich, afrykańskich i latynoamerykańskich krajów utrzymuje więzi z Moskwą pomimo amerykańskich prób odizolowania Władimira Putina w celu zakończenia wojny na Ukrainie - ocenia w sobotę "New York Times".

18:08 Szef MSZ Czech Jan Lipavsky potwierdził doniesienia o śmierci obywatela czeskiego w walkach na Ukrainie z wojskami Rosji - podał w sobotę portal Czeske Noviny. Według portalu mężczyzna był pierwszym czeskim ochotnikiem, który wstąpił do oddziałów ukraińskich.

18:05 Państwowy ukraiński koncern Enerhoatom poinformował w sobotę, że pomógł w przywróceniu połączenia internetowego pomiędzy Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i Zaporoską Elektrownią Atomową. Pozwala to MAEA na kontrowanie danych z elektrowni.

17:36 Rodzina jednego z Brytyjczyków skazanych na śmierć przez prorosyjskich separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej we wschodniej Ukrainie oświadczyła w sobotę, że jest "zdruzgotana i zasmucona" wynikiem "nielegalnego procesu pokazowego".

17:12 Ukraina w październiku może odczuć deficyt magazynów na 10-15 mln ton zboża; Kijów byłby wdzięczny RFN za pomoc w odblokowaniu eksportu zboża - powiedział w sobotę premier Denys Szmyhal na spotkaniu w Kijowie z niemieckim ministrem rolnictwa Cemem Ozdemirem.

16:44 W sobotę szefowie MSZ Polski i Ukrainy odbyli rozmowę telefoniczną; minister Zbigniew Rau zapewnił Dmytra Kułebę, że Polska wspiera ideę wprowadzenia dalszego, siódmego pakietu sankcji UE na Rosję - powiedział w sobotę PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

16:00 Ochotnik z Korei Południowej, który walczy w wojnie na Ukrainie po stronie Kijowa ma być sądzony na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie - podała w sobotę południowokoreańska agencja Yonhap.

15:43 Ukraina otrzyma w październiku br. od Niemiec nowoczesny system obrony powietrznej IRIS-T, ale do tej pory do kraju nie trafiła żadna obiecana przez Berlin broń ciężka - powiedział w sobotę ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk w wywiadzie dla portalu NV.UA.

15:17 Wojska rosyjskie ostrzeliwują ukraińskie pola pociskami zapalającymi - napisał w sobotę na komunikatorze Telegram Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Wezwał do powstrzymania "terroryzmu żywnościowego".

15:00 Bardzo doceniam determinację Ukrainy na drodze do akcesji do Unii Europejskiej, ścieżka do członkostwa jest znana i opiera się na konkretnych wyznacznikach - powiedziała w sobotę w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

14:30 Naród ukraiński poczynił ogromny wkład w obronę wolności i wartości dzielonych z Unią Europejską - przekonywał w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski w Kijowie po spotkaniu z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

14:00 Gdy wywiad USA ostrzegał, że Rosja szykuje się do ataku, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski „nie chciał tego słyszeć” – powiedział prezydent USA Joe Biden, cytowany przez agencję AP. Władze Ukrainy uznały tę opinię za nieuzasadnioną.

13:30 Rosyjscy okupanci zaczęli wydawać Ukraińcom na południu Ukrainy rosyjskie paszporty - poinformowały w sobotę media ukraińskie, powołując się na doniesienia mediów rosyjskich.

13:07 Dziesięciu nowym błogosławionym powierzamy nasze potrzeby i nasze troski, nasze nadzieje i nasze oczekiwania - mówił kard. Marcello Semeraro w czasie mszy beatyfikacyjnej 10 elżbietanek we Wrocławiu. W sposób szczególny polecamy im naród ukraiński, migrantów i nasze dążenia do pokoju – dodał.

12:47 Grupę 20 naszych żołnierzy wysyłają do walki przeciwko całemu batalionowi wojsk ukraińskich, wszyscy zginiemy - mówi rosyjski żołnierz do swojej matki w rozmowie przechwyconej przez ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

#ГУРперехоплення🦉 ‼️ «Їм немає сенсу нас звідти виводити. Тому що випливе, що вони тут робили» - окупант розповідає, що вже не мріє вирватися живим з України ▫️В перехопленій розмові окупанта зі своєю мамою, військовий жаліється на те, що вже не сподівається вибратися з України живим: «В бій відправляють. 20 людей. Там немає різниці – перший-другий. Ми туди поїдемо на смерть. Там стоїть батальйон, а нас 20 людей. Ми вже всі змирились: якщо туди поїдемо, то звідти не вийдемо. 1000 людей чи 30. Їм просто немає сенсу нас звідти виводити. І підполковника нашого. Тому що все вспливе, що вони тут робили. Як вони тут робили, куди вони стріляли. Всіх давно продали вже. І дорогу продали. Я просто думаю зібратися і піти звідси. Просто тупо піти по лісах. В тайзі не знайдуть».

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Saturday, June 11, 2022

12:30  Szefowa KE von der Leyen spotka się z prezydentem Zełenskim w sobotę w Kijowie, by rozmawiać o wejściu Ukrainy do UE. 

12:00 W okupowanym przez Rosjan Mariupolu na południu Ukrainy trzeba czekać 10 dni na otrzymanie zgody na pochówek, co zmusza mieszkańców do kopania grobów na podwórkach – poinformował w sobotę doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

11:37 Ukrinform: siły ukraińskie odsunęły wojsko rosyjskie od Zaporoża.

Siły ukraińskie w ciągu ostatnich tygodni odsunęły linię frontu o 5-7 kilometrów od Zaporoża – poinformowała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź mera Melitopola w obwodzie zaporoskim Iwana Fedorowa w telewizji.

„Jest faktem, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni linia frontu została odsunięta od Zaporoża gdzieś o 5-7 kilometrów” – oznajmił Fedorow.

Wojska rosyjskie zajmują obecnie większą część obwodu zaporoskiego od strony południa. Szef władz obwodowych Ołeksandr Staruch mówił w ostatnią niedzielę, że prawie 60 proc. terytorium obwodu jest okupowane przez siły rosyjskie.

Według Fedorowa postępy sił ukraińskich w obwodzie pozwalają sądzić, że dojdzie również do wyzwolenia Melitopola.

Melitopol, liczący przed rosyjską inwazją około 150 tys. mieszkańców, to jedno z największych miast południowej Ukrainy znajdujących się obecnie pod okupacją Rosji. Najeźdźcy zajęli go na przełomie lutego i marca. Na początku maja Fedorow poinformował, że w mieście pozostało niespełna 40 proc. populacji w porównaniu z okresem przed wojną.

Przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow oznajmił w czwartek, że wojska rosyjskie usiłują wznowić działania ofensywne w obwodzie zaporoskim i prawdopodobnie będą dążyć do zajęcia całego obwodu. (

11:30 Portal Suspilne: jedna osoba poniosła śmierć w piątek po południu w wyniku ostrzału wioski Łymany w obwodzie mikołajowskim. Ostrzeliwano też inne hromady obwodu. Ostrzelane zostały również hromady zełenodolską i szyrokiwską w rejonie krzyworoskim obwodu dniepropietrowskiego, w wyniku czego dwie osoby zostały ranne. We wsi Wełyka Kostromka nie ma wody i światła. Poinformowali o tym mer Krzywego Rogu Ołeksandr Wiłkuł i szef władz rejonu krzyworoskiego Wałentyn Rezniczenko.

11:00 Ostrzał charkowa
Cztery osoby zginęły, a dwie zostały ranne w ciągu ostatniej doby w obwodzie charkowskim. Ciała czterech osób wydobyto spod gruzów prywatnych domów w hromadzie czkałowskiej, a dwie osoby odniosły obrażenia na skutek pożarów po ostrzale Dergaczy. Ostrzeliwano też Charków i inne rejony obwodu, atakując m.in. obiekty rolnicze i magazyny zboża – podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służby ratunkowe.

10:30 W ciągu ostatniej doby kilkakrotnie ostrzelano w terytorium Rosji obwód sumski w Ukrainie. W hromadzie krasnopolskiej zginęła jedna osoba. Celem ataków była też hromada esmańska - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki na Telegramie. 

10:00 Ukraina. W obwodzie ługańskim siły rosyjskie zaatakowały Wrubiwkę, wkroczyły do wsi Orichowe na południe od Siewierodoniecka i atakują to miasto, niszcząc infrastrukturę. W nocy z piątku na sobotę żołnierze rosyjscy użyli wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych – podał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. 

 

09:30 Co najmniej osiem osób zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach i ostrzałach obwodów na wschodzie, północy i południu Ukrainy – poinformowali w sobotę przedstawiciele władz obwodowych.

 

09:00 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 32 050 żołnierzy, w tym około 150 w ciągu ostatniej doby - przekazał w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 11.06 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, June 10, 2022

08:30 Ukraina. Francuscy dziennikarze pokazali jeden z cmentarzy w Mariupolu.

08:00 Czechy. RegioJet uruchomi od 11 czerwca regularne połączenia kolejowe między Pragą a Lwowem i Kijowem.

07:24 Podczas walk na południu Ukrainy w ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie oddziały zlikwidowały 39 rosyjskich agresorów i co najmniej 11 jednostek sprzęt, donosi Ukrinform opierając się na meldunku Dowództwa Operacyjnego "Południe" umieszczonym na Facebooku.

„Nie mając sukcesu w posuwaniu się na lądzie, wróg testuje siłę naszych pozycji, atakując helikopterami z powietrza. W odpowiedzi nasz Mi-8 uderzył w koncentrację wroga w obwodzie chersońskim, a Su-27 - w skład amunicji i magazyn sprzętu wroga w obwodzie mikołajowskim. W trakcie rozpoznania drogi natarcia do okupowanego Chersonia nasza grupa rozpoznawcza zniszczyła grupę rosyjskich spadochroniarzy, przejmując ich broń i środki komunikacji” – czytamy w meldunku.

W sumie, ukraińscy obrońcy w ciągu jednego dnia zniszczyli 39 rosyjskich agresorów i co najmniej 11 jednostek sprzętu: czołg T-62, cztery wozy opancerzone, trzy ciężarówki, zautomatyzowany kompleks walki elektronicznej Borisoglebsk-2 i dwie haubice Msta-B. Zniszczono również polowy skład amunicji- informuje Dowództwo Operacyjne "Południe".

07:00 Rosyjskie okręty utrzymują prawie całe terytorium Ukrainy pod groźbą uderzeń rakietowych

Nadal jest zablokowana żegluga w Czarnomorskiej Strefie Operacyjnej, a rosyjskie okręty utrzymują prawie całe terytorium Ukrainy pod groźbą uderzeń rakietowych. Na czterech okrętach nawodnych i dwóch okrętach podwodnych znajduje się 40 pocisków manewrujących Calibre. W ich okolicy są dwa duże statki desantowe - informuje OK "Południe".