Prezydent Duda do krwiodawców: dziękuję za stałą gotowość do dzielenia się bezcennym darem życia

2022-06-14 09:38 aktualizacja: 2022-06-14, 12:15
Andrzej Duda. Fot. PAP/Tomasz Wiktor
Andrzej Duda. Fot. PAP/Tomasz Wiktor
Dziękuję za Państwa stałą gotowość do dzielenia się bezcennym darem życia, którego nie można zdobyć w żaden inny sposób – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy. Wierzę w ofiarność i dobroć Polaków, jestem przekonany, że krwiodawców będzie przybywać – dodał.

Fot. PAP/Maria Samczuk, Maciej Zieliński

Z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy prezydent Andrzej Duda wystosował list do krwiodawców z życzeniami.

"Dziękuję za Państwa stałą gotowość do dzielenia się tym bezcennym darem życia, którego nie można zdobyć w żaden inny sposób, jak tylko dzięki hojności i otwartości innego człowieka" – czytamy.

Przypomniał, że krew ludzka nie istnieje w innej postaci niż naturalna. "Jej jedynym źródłem jest organizm człowieka. Nie potrafimy jej sztucznie wyprodukować. Możemy się nią jedynie podzielić. Dzięki medycynie wiemy, jak robić to w sposób bezpieczny, niezagrażający zdrowiu ani dobremu samopoczuciu dawców, a zarazem pożyteczny dla osób doświadczających chorób, odnoszących rany wskutek wypadków, przechodzących ciężkie operacje" – zaznaczył prezydent.

Duda zachęcił w liście do zasilenia szeregów honorowych dawców krwi. Podziękował dotychczasowym dawcom za solidarność, wrażliwość i chęć wsparcia innych ludzi.

Przypomniał też hasło tegorocznego Światowego Dnia Krwiodawcy: "Oddawanie krwi to akt solidarności. Dołącz i ratuj życie".

Prezydent podziękował szczególnie tym, dla których krwiodawstwo jest stałym, kontynuowanym przez wiele lat zwyczajem.

"Dziękuję też wszystkim, którzy decydują się honorowo oddać krew, reagując na potrzeby bliskich, znajomych, sąsiadów – to doskonała okazja, by rozpocząć regularne donacje. Dziękuję wreszcie tym, którzy odpowiadają na apele pojawiające się czy to rokrocznie w okresie letnim, kiedy krew jest szczególnie potrzebna, czy też w takich okolicznościach, jak niedawna pandemia COVID–19 oraz trwająca obecnie wojna w obronie niepodległości Ukrainy" – czytamy w liście głowy państwa.

Duda napisał, że wierzy w ofiarność i dobroć Polaków. "Dlatego jestem przekonany, że krwiodawców będzie przybywać. Jest nas około sześciuset tysięcy, ale może być znacznie więcej. Mówię nas, bo też mam zaszczyt zaliczać się do tego grona" – podkreślił.

Prezydent przekazał też, że we wtorek przed Pałacem Prezydenckim organizowana jest akcja honorowego oddawania krwi, w której także weźmie udział.

"Ale najważniejsze jest, byśmy dzielili się krwią stale, nie czekając na wezwanie do działania. I tego Państwu chcę dzisiaj życzyć: aby wciąż rosło grono osób dobrej woli, aktywnie odpowiadających na potrzeby bliźnich. Bo być krwiodawcą to zaszczyt i honor!" – ocenił.(PAP)

kgr/