Prognoza na długi świąteczny weekend. Temperatura do 31 stopni

2022-06-15 08:10 aktualizacja: 2022-06-15, 13:26
IMGW prognozuje nawet 31 st. C w niedzielę na południu Polski. PAP/Darek Delmanowicz
IMGW prognozuje nawet 31 st. C w niedzielę na południu Polski. PAP/Darek Delmanowicz
Zanim słońce i upalna temperatura zapanuje nad przeważającą częścią kraju w niedzielę, będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość. IMGW prognozuje, że od środy do końca tygodnia aura będzie zmienna - sporo słońca, ale też burze z gradem, opady deszczu i porywisty wiatr.

W środę zarówno na zachodzie kraju, jak i na południu Polski, będzie słonecznie. "Na pozostałym obszarze po południu wystąpią lokalne, słabe i przelotne opady deszczu. Na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu możliwe burze" - poinformował IMGW.

Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie około 18 stopni Celsjusza nad morzem, w centrum i na wschodzie 22 st. C. Cieplej na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej do 25 st. C. Wiatr słaby, jedynie nad morzem porywisty, północno-zachodni.

W czwartek pojawi się więcej chmur

W Święto Bożego Ciała na ogół pogodna aura, ale w godzinach południowych pojawi się więcej chmur. "Na północnym wschodzie i południowym zachodzie przelotny deszcz, gdzieniegdzie także burze" - podał IMGW.

Po południu w czwartek strefa silniejszych opadów deszczu i burz z gradem obejmie obszar od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę i Małopolskę po Ziemię Łódzką i południowe Mazowsze, wieczorem także Podkarpacie i Lubelszczyznę. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 17 stopni nad morzem, około 21-23 st. C w północnej połowie kraju do 27 stopni Celsjusza na południu. W czasie burz wiatr w porywach sięgnie do 80 km/h.

Piątek zapowiada się chłodny, będzie więcej chmur i przelotne opady deszczu. "Na wschodzie Polski początkowo możliwe burze. Temperatura od 17 st. C nad morzem do 21-23 stopni na pozostałym obszarze. Umiarkowany, chwilami porywisty wiatr będzie potęgował uczucie chłodu" - przekazał IMGW.

W weekend będzie cieplej. Niedziela słoneczna i gorąca

W sobotę pogodne niebo. Słaby deszcz może pojawić się jedynie na krańcach wschodnich. Powietrze, które napłynie z zachodu Europy, będzie ciepłe zwrotnikowe. Spowoduje wzrost temperatury. Nad morzem i wschodzie kraju termometry wskażą od 24 do 26 st. C, natomiast na zachodzie i południowym zachodzie możliwe 30 stopni. Wiatr zachodni, jedynie nad morzem porywisty.

"Niedziela na przeważającym obszarze kraju będzie słoneczna i gorąca, z temperaturą maksymalną w centrum do 28 stopni Celsjusza, na południu nawet do 31 st. C" - zapowiada IMGW. Synoptycy zaznaczyli jednak, że od rana powoli od północy Polski na południe będzie się przemieszczał front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami. To spowoduje, że na północy będzie znacznie chłodniej. W ciągu dnia temperatura wyniesie tam zaledwie 15-17 st. C.

W niedzielne popołudnie i wieczorem strefa opadów deszczu i burz obejmie obszar od Warmii przez Kujawy po Wielkopolskę i Ziemię Lubuską. "Burzom mogą towarzyszyć także opady gradu i porywisty wiatr" - wskazał IMGW. (PAP)

Autor: Paweł Auguff

mmi/