AFP: prezydent Chin potwierdza dobre relacje ze "starym przyjacielem" Putinem

2022-06-15 17:59 aktualizacja: 2022-06-16, 10:25
Władimir Putin, Xi Jinping. Fot. ALEXEI DRUZHININ PAP/EPA
Władimir Putin, Xi Jinping. Fot. ALEXEI DRUZHININ PAP/EPA
Prezydent Chin Xi Jinping potwierdził swoje dobre relacje ze "starym przyjacielem" prezydentem Rosji Władimirem Putinem - pisze AFP, powołując się na chińskie media. Obaj przywódcy rozmawiali w środę przez telefon o dalszych relacjach między Pekinem i Moskwą.

Według AFP Xi zapewnił Putina o wsparciu Chin dla Rosji w zakresie "suwerenności" i "bezpieczeństwa". "Chiny są gotowe dążyć do wzajemnego wspierania się z Rosją w kwestiach suwerenności, bezpieczeństwa, a także w innych kwestiach o podstawowym znaczeniu" - powiedział przywódca ChRL.

AFP zaznacza, że w rozmowie, która miała miejsce w dniu 69. urodzin Xi, nie wymieniono jednak ani Ukrainy, którą Rosja zaatakowała zbrojnie, ani Tajwanu, który ChRL uważa za swoje integralne terytorium.

"Ściślejsza strategiczna koordynacja"

"Pomimo globalnych wstrząsów stosunki między Chinami a Rosją utrzymały dobrą dynamikę rozwoju" – podkreślił Xi i wezwał Putina do "ściślejszej strategicznej koordynacji" na linii Pekin-Moskwa.

Z kolei w cytowanym przez AFP komunikacie Kreml poinformował, że obaj prezydenci chcą zacieśnić współpracę gospodarczą w obliczu konsekwencji zachodnich sankcji wobec Rosji.

"Uzgodniono rozszerzenie współpracy w sferze energetycznej, finansowej, przemysłowej, transportowej i innych, biorąc pod uwagę globalną sytuację gospodarczą, która skomplikowała się z powodu bezprawnych sankcji Zachodu” – oświadczył Kreml dodając, że Putin i Xi rozmawiali też o "rozwoju stosunków wojskowych". (PAP)

gn/