Francja. Sekretarz stanu ds. europejskich o wejściu Ukrainy do UE: Należy rozpocząć negocjacje i nadać status kandydata

2022-06-16 10:29 aktualizacja: 2022-06-16, 11:44
Clément Beaune. Fot. PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ
Clément Beaune. Fot. PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ
„Należy rozpocząć negocjacje i nadać Ukrainie status kandydata” – powiedział w czwartek sekretarz stanu ds. europejskich Clément Beaune w stacji FranceInfo.

„Należy rozpocząć negocjacje i nadać status kandydata, musimy dać Ukrainie ten sygnał. Krajowi, który dziś jest w stanie wojny, który jutro, mam nadzieję, jak najszybciej będzie musiał się odbudować, będzie potrzebował czasu w szczególności na zrealizowanie podstawowych norm dotyczących wejścia do UE” – stwierdził Beaune, który w swoich wcześniejszych wypowiedziach dla mediów podkreślał, że wejście Ukrainy do UE „może zająć dekady”.

W czwartek z wizytą w Kijowie przebywają prezydent Emmanuel Macron, kanclerz Olaf Scholz oraz premier Włoch Mario Draghi, którzy mają spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim oraz udać się Irpienia, gdzie rosyjscy żołnierze popełnili zbrodnie wojenne.

Do przywódców ma dołączyć również prezydent Rumunii prezydent Rumunii Klaus Iohannis – podała agencja AFP.

Francuski prezydent, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE był oczekiwany na Ukrainie od dawna.

Francusie źródło dyplomatyczne cytowane przez agencję Reutera poinformowało w czwartek, że: „Francja chce militarnego zwycięstwa Ukrainy nad Rosją, które przywróciłoby integralność terytorialną kraju, w tym Krymu, który został zajęty przez Rosję w 2014 r. Źródło dodało, że określenie, czym może być zwycięstwo militarne, należy do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego.

Katarzyna Stańko (PAP)

kgr/