W weekend upały wzdłuż zachodniej granicy i w stronę centrum kraju. IMGW ostrzega

2022-06-17 22:23 aktualizacja: 2022-06-18, 00:28
grafika ilustracyjna. Fot. pixabay
grafika ilustracyjna. Fot. pixabay
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami do 34 st. Celsjusza wzdłuż zachodniej granicy kraju i dalej w głąb kraju. W województwach: dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim ostrzeżenie ma drugi stopień w trzystopniowej skali.

W części woj. opolskiego, w Wielkopolsce, woj. kujawsko-pomorskim i kilku powiatach pomorskiego - niższy - pierwszy stopień ostrzeżenia.

Temperatura maksymalna może sięgnąć 30-33 st., a lokalnie 34 st. C. Ostrzeżenia obowiązują od godz. 12 w sobotę, do godz. 20 w niedzielę. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określono na 80 proc.

Drugim stopniem ostrzeżenia przed upałami IMGW objął całe woj. lubuskie, a w dolnośląskim powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, polkowicki, średzki, świdnicki, trzebnicki, wołowski, wrocławski, zgorzelecki i złotoryjski oraz Legnicę i Wrocław.

Alert pierwszego stopnia na Dolnym Śląsku dotyczy powiatów: milickiego, oleśnickiego, oławskiego, strzelińskiego i ząbkowickiego. Dla powiatów podgórskich nie wydano ostrzeżeń.

W Wielkopolsce ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla 16 powiatów: czarnkowsko-trzcianeckiego, gostyńskiego, grodziskiego, kościańskiego, leszczyńskiego, międzychodzkiego, nowotomyskiego, obornickiego, poznańskiego, rawickiego, szamotulskiego, średzkiego, śremskiego, wolsztyńskiego, a także dla Leszna i Poznania.

Alert pierwszego stopnia dotyczy powiatów: chodzieskiego, gnieźnieńskiego, jarocińskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pilskiego, pleszewskiego, słupeckiego, wągrowieckiego, wrzesińskiego, złotowskiego oraz Kalisza.

W Zachodniopomorskiem ostrzeżenie drugiego stopnia wydano dla powiatów: gryfińskiego, pyrzyckiego, myśliborskiego i choszczeńskiego, a pierwszego dla stargardzkiego, drawskiego, wałeckiego, szczecineckiego i Szczecina. Na pozostałym terenie nie ma ostrzeżeń.

Pierwszy stopień obowiązuje też w trzech powiatach zachodniej Opolszczyzny - powiatów: nyskiego, brzeskiego i namysłowskiego, dwóch na Pomorzu - w powiecie człuchowskim i chojnickim oraz w woj. kujawsko-pomorskim - w powiatach: tucholskim, sępoleńskim, nakielskim, bydgoskim, żnińskim i mogileńskim oraz Bydgoszczy.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/