Premier Morawiecki: Polska musi być Polską równych szans. Drogi i mosty gminne były skrajnie niedoinwestowane

2022-06-18 14:46 aktualizacja: 2022-06-18, 18:08
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Ostrów (Małopolskie), gdzie w ostatnim czasie dodano do użytku wyremontowany most na rzece Dunajec. Jak powiedział premier, drogi i mosty powiatowe oraz gminne były skrajnie niedoinwestowane. "Polska musi być Polską równych szans" - oświadczył. Zapewnił, że rząd dba o infrastrukturę drogową w najmniejszych miejscowościach.

Szef rządu podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że drogi i mosty powiatowe oraz gminne były skrajnie niedoinwestowane. "Czy mosty, czy drogi powinny być tylko te, które łącza wielkie miasta? Czy Polska pomiędzy wielkimi miastami, autostradami, drogami ekspresowymi to jest ta Polska, o którą szczególnie powinniśmy dbać?" - pytał premier.

Wyraził przekonanie, że Polacy dostrzegają wysiłki rządu w modernizacji dróg i mostów gminnych. "Jestem przekonany, że (..) ogromna większość Polaków dostrzega nasze starania w remontach modernizacji i budowie dróg, remontach budowie mostów, takich jak ten w Ostrowie w gminie Wierzchosławice. Polska musi być Polską równych szans" - mówił Morawiecki.

Według niego, aby wyrównać szansę państwo musi się w to zaangażować. "Państwo polskie sfinansowało około 2/3 kosztów remontu tego mostu i ponownego włączenia tego do ruchu i komunikacji dla mieszkańców powiatu tarnowskiego" - dodał premier. 

Premier: robimy wszystko, by kryzys spowodowany przez Putina nie doprowadził do perturbacji gospodarczych

Szef rządu nawiązując do herbu gminy Wierzchosławice, która ma orła i czterolistne trzy koniczyny, premier Morawiecki przyznał, że "szczęście jest oczywiście potrzebne, ale bez udziału państwa, bez udziału budżetu państwa niewiele da się zrobić, zwłaszcza, kiedy często brakowało nawet na wkład własny".

Premier podziękował przy okazji obecnym na uroczystości posłom Prawa i Sprawiedliwości, z którymi - jak zaznaczy - bardzo często rozmawia, "o tych kawałkach infrastruktury, które są potrzebne do tworzenia warunków do inwestowania dla przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy".

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że w Polsce jest obecnie "najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej". "To coś mówi" - ocenił. "Robimy wszystko, aby kryzys, który Putin i Rosja nam zgotowały nie doprowadził do wzrostu bezrobocia, nie doprowadził do poważnych perturbacji gospodarczych" - powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, "to jest nasze credo, to jest nasz podstawowy postulat, żeby Polska była jedna, żeby Polska była Polską równych szans". "Myślę, że po inwestycji takiej jak ta, dostrzegamy, że za naszymi słowami idą nasze czyny" - powiedział premier. (PAP)

Autorzy: Mateusz Mikowski, Wiktor Dziarmaga, Magdalena Gronek

mmi/