Zmiany personalne w rosyjskiej Gwardii Narodowej. Przez porażki na froncie

2022-06-21 16:54 aktualizacja: 2022-06-21, 21:55
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
W rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) przeprowadzono ostatnio zmiany na stanowiskach dowódczych, które były związane z dużymi stratami osobowymi i niedostateczną realizacją zadań podczas wojny na Ukrainie - poinformował we wtorek na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Generał Siergiej Własenko został zwolniony z funkcji szefa sztabu Okręgu Północnokaukaskiego Wojsk Rosgwardii. Na to stanowisko przesunięto generała Anatolija Malikowa. Zmiany są związane ze złą organizacją działań podczas wojny na Ukrainie, co doprowadziło do znacznych strat w ludziach i sprzęcie wojskowym - czytamy w komunikacie HUR.

Rosgwardia, dowodzona przez generała Wiktora Zołotowa, byłego szefa osobistej ochrony Putina, została utworzona w 2016 roku na bazie Wojsk Wewnętrznych MSW Rosji. Znaczący odsetek żołnierzy tej formacji na rosyjskim Północnym Kaukazie stanowią tzw. kadyrowcy - oddziały specjalne przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa.

 

#ГУРінформує ❗ Окупанти проводять кадрові ротації в росгвардії на фоні значних втрат у війні проти України ▪ У...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Tuesday, June 21, 2022

 

Formacje Kadyrowa

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, pojawiają się informacje o zbrodniach popełnianych przez kadyrowców, a także ich uprzywilejowanej pozycji w armii agresora, co ma prowadzić do konfliktów z innymi rosyjskimi jednostkami. Według licznych doniesień z frontu, formacje Kadyrowa są wykorzystywane do pacyfikacji ludności cywilnej oraz jako tzw. oddziały zaporowe, zapobiegające dezercjom z pola walki. (PAP)

mmi/

TEMATY: