Zarząd Województwa Mazowieckiego uzyskał absolutorium i wotum zaufania

2022-06-21 22:11 aktualizacja: 2022-06-22, 09:34
Głosowanie nad udzieleniem absolutorium zarządowi województwa mazowieckiego za 2021 rok zakończyło się wynikiem 27 do 21. Fot. TT/sejmikmaz
Głosowanie nad udzieleniem absolutorium zarządowi województwa mazowieckiego za 2021 rok zakończyło się wynikiem 27 do 21. Fot. TT/sejmikmaz
Wynikiem 27 do 21 zakończyło się głosowanie nad udzieleniem absolutorium zarządowi województwa mazowieckiego za 2021 rok. Wotum zaufania udzielili zarządowi radni KO i PSL, przeciw głosowali radni z Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas wtorkowej sesji sejmiku, radni udzielili zarządowi województwa wotum zaufania oraz absolutorium.

"Za nami kolejny trudny rok, który w dużej mierze upłynął pod znakiem walki z pandemią, rosnącej inflacji i galopujących cen materiałów i usług. Mimo tych wszystkich przeciwności udało się zrealizować większość zaplanowanych inwestycji, a także pomóc lokalnym samorządom, na których wsparcie przekazaliśmy ponad 260 mln zł. Dziękuję radnym w imieniu swoim i wszystkich członków zarządu za okazane zaufanie" – powiedział podczas sesji absolutoryjnej marszałek Adam Struzik.

Głosowanie nad udzieleniem absolutorium zarządowi województwa mazowieckiego za 2021 rok zakończyło się wynikiem 27 do 21. Poparcia udzielili mu radni Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i radny niezrzeszony. Przeciw głosowali radni z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Marcin Podsędek (KO), dzisiejsza decyzja sejmiku województwa to święto demokracji.

"Sesja absolutoryjna, to jedna z najważniejszych sesji. W ten sposób wskazujemy na to, czy realizacja budżetu i działania zarządu, mają pełną aprobatę sejmiku, który jest organem nadzorującym działania zarządu. To wyraz tego, jak my, radni, postrzegamy skuteczność tych działań. Jako radni koalicji obywatelskiej uważamy, że zarząd absolutnie stanął na wysokości zadania" - powiedział.

Przeciwnego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

"Wykonanie budżetu nie jest trudne, zwłaszcza, jak w ciągu roku jest wielokrotnie nowelizowany, dlatego absolutorium to formalność. Ale mamy teraz nowy instrument: wotum zaufania służy do oceny politycznej" - powiedział szef klubu PiS Jakub Kowalski. Zarządowi zarzucił m.in., że kieruje się względami politycznymi przy udzielaniu finansowego wsparcia samorządom, faworyzując te, które nie sprzyjają PiS.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

gn/

TEMATY: