Silne trzęsienie ziemi na wschodzie Afganistanu. Setki ofiar i rannych

2022-06-22 08:10 aktualizacja: 2022-06-22, 19:07
Trzęsienie ziemi było odczuwalne w Afganistanie, Pakistanie i Indiach. Fot. Print Screen/Twitter
Trzęsienie ziemi było odczuwalne w Afganistanie, Pakistanie i Indiach. Fot. Print Screen/Twitter
Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, do którego doszło w środę na wschodzie Afganistanu, wzrosła do 950, a 610 osób jest rannych - poinformowały w najnowszej aktualizacji afgańskie organy zarządzania kryzysowego.

PAP/ Adam Ziemienowicz

Trzęsienie ziemi było odczuwalne przez 119 mln osób w Afganistanie, Pakistanie i Indiach - przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne EMSC.

"Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć"

Wcześniejsza liczba ofiar śmiertelnych, oszacowana wstępnie przez afgańskie władze, wynosiła 280, jednak od początku zaznaczano, że może ona wzrosnąć.

"Liczba ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ niektóre wioski (dotknięte katastrofą - PAP) znajdują się na odległych obszarach górskich, a zebranie szczegółów zajmie trochę czasu" - skomentował przedstawiciel afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych Salahuddin Ayubi.

Przekazano także, że większość ofiar odnotowano w prowincji Paktika, leżącej na wschodzie kraju. Potwierdzono także ofiary śmiertelne w dwóch innych wschodnich prowincjach, które, podobnie jak Paktika, graniczą z Pakistanem - Chost i Nangarhar.

Afgańska agencja prasowa Bakhtar poinformowała, że na miejsce katastrofy przybywają ratownicy w helikopterach. Szef agencji Abdul Wahid Rayan napisał na Twitterze, że w Paktice zniszczeniu uległo 90 domów i że prawdopodobnie kilkadziesiąt osób jest uwięzionych pod gruzami.

"Silne trzęsienie ziemi dotknęło cztery dystrykty w prowincji Paktika, powodując śmierć, raniąc setki naszych obywateli i niszcząc dziesiątki domów" - napisał na Twitterze Bilal Karimi, zastępca rzecznika talibskiego rządu. "Wzywamy wszystkie agencje pomocy do natychmiastowego wysłania swoich zespołów na miejsce zdarzenia, aby zapobiec dalszej katastrofie" - dodał.

Jak dotąd nie podano informacji o możliwych zniszczeniach i ofiarach trzęsienia ziemi w Pakistanie i Indiach. (PAP)

mmi/