Bułgarska agencja prasowa BTA podpisała umowę partnerską z PAP

2022-06-23 17:23 aktualizacja: 2022-06-24, 09:08
Dyrektor generalny bułgarskiej agencji prasowej BTA Kirił Wyłczew i prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz. Fot. BTA
Dyrektor generalny bułgarskiej agencji prasowej BTA Kirił Wyłczew i prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz. Fot. BTA
Dyrektor generalny bułgarskiej agencji prasowej BTA Kirił Wyłczew i prezes Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Wojciech Surmacz podpisali w czwartek w Sofii umowę o partnerstwie. BTA i PAP zapewnią sobie wzajemnie dostęp do swoich serwisów informacyjnych i fotograficznych.

W ramach porozumienia każda z agencji będzie też codziennie publikowała jeden artykuł partnerskiej redakcji.

"Myślę, że dzisiaj rozpoczyna się nowy okres w naszej współpracy, nie tylko ze względu na tę umowę, ale z powodu jej charakteru - jest bardzo szczególna. Po raz pierwszy będziemy zobowiązani do pisania o Bułgarii na podstawie informacji z BTA, a BTA będzie zobowiązana do pisania o Polsce na podstawie informacji z PAP" - powiedział Wojciech Surmacz bułgarskiej agencji.

Jak zaznacza BTA, prezes PAP chwalił też umowę jako bardzo skuteczną w kontekście "królujących obecnie w mediach społecznościowych fake newsów". Podkreślił, że jest wielkim przeciwnikiem nazywania platform społecznościowych "mediami" - dodaje BTA.

"Od teraz będę podpisywał z innymi agencjami prasowymi wyłącznie umowy tego typu" - przekazał Surmacz. Dodał, że tego rodzaju porozumienia są wielką szansą "nie tylko dla PAP, ale i dla innych agencji prasowych w Europie". "To może zmienić rynek medialny w Europie" - ocenił prezes polskiej agencji.(PAP)

gn/