Ministerstwo Zdrowia: celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest zapewnienie dostępności do leczenia na dobrym poziomie

2022-06-27 16:52 aktualizacja: 2022-06-27, 22:15
Szpital onkologiczny, Fot. PAP/Artur Reszko
Szpital onkologiczny, Fot. PAP/Artur Reszko
Narodowa Strategia Onkologiczna ma główny cel, aby w całym kraju, obojętnie gdzie mieszkamy, dostępność do leczenia onkologicznego była na takim samym, bardzo dobrym poziomie - mówił na poniedziałkowym posiedzeniu senackiej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia Kraska odpowiadał na pytania dotyczące Narodowej Strategii Onkologicznej.

Przypomniał, że celem Narodowej Strategii Onkologicznej było zwiększenie odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia leczenia onkologicznego oraz zmniejszenie zachorowalności na choroby nowotworowe.

"Na Narodową Strategię Onkologiczną przeznaczyliśmy na lata 2020-2030 5,1 mld zł" - wyjaśnił. Kraska dodał, że na realizację tych celów w roku 2020 przeznaczone zostało 250 mln zł, w 2021 - 504 mln, w latach 2022 i 2023 będzie to 450 mln zł a w kolejnych latach - po 500 mln zł na każdy rok.

Kraska zaznaczył, że aby zapewnić lekarzom odpowiednią wiedzę w zakresie onkologii zwiększona została liczba pytań dotyczących wiedzy onkologicznej w lekarskim egzaminie końcowym z 20 na 30.

"Rozpoczęliśmy w tej chwili pracę, aby zmodernizować standardy uczenia studentów w zakresie profilaktyki i wykrywania nowotworów we wczesnym stadium" - dodał. Zastrzegł, że dotyczy to także lekarzy rodzinnych.

Zdaniem Kraski, w cele Narodowej Strategii Onkologicznej wpisują się także szczepienia przeciwko HPV. "W tej chwili szczepionka przeciwko HPV jest zalecana w refundacji 50-procentowej" - poinformował.

Jak zastrzegł, elementem tej strategii jest także kampania "Planuję długie życie" a także upowszechnianie zasad zdrowego żywienia wśród dzieci i młodzieży.

Badania przesiewowe jako profilaktyka

Wiceminister zdrowia poinformował, że MZ wprowadziło program badań przesiewowych dla osób pochodzących z rodzin tzw. wysokiego ryzyka. "Na ten cel wydaliśmy 28 mln zł. Objęliśmy tym programem prawie 27 tys. pacjentów" - mówił.

Kraska podkreślił, że ruszył również program badań przesiewowych w ramach profilaktyki raka jelita grubego. "Wykonaliśmy już prawie 96 tys. kolonoskopii za kwotę 59 mln zł" - zastrzegł. Dodał, że rozpoczął się również pilotaż badania profilaktycznego raka szyjki macicy - do pilotażu zakwalifikowano ok. 14 tys. kobiet, a także pilotaż badania profilaktycznego raka płuca, w ramach którego wykonano 2,174 badania niskodawkowej tomografii płuc za 800 tys. zł.

Według Kraski w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej refundacją zostało objętych 68 innowacyjnych terapii, w tym 32 terapie dotyczące nowotworów hematologicznych, nowotworów układu oddechowego, nowotworów ginekologicznych oraz nowotworów skóry.

"Sfinansowaliśmy kolejne centra wsparcia badań klinicznych dedykowane onkologii" - dodał.

Poinformował, że zakupiono sprzęt do diagnostyki i leczenia nowotworów za 280 mln zł, w tym 19 akceleratorów, 10 aparatów HDR dla zakładów radioterapii, 75 mammografów cyfrowych oraz sprzęt do rehabilitacji onkologicznej.

Podkreślił, że w planach jest uruchomienie w całym kraju od 1 stycznia 2023 r. pilotażu Sieci Onkologicznej, który działa już w kilku województwach - dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim i pomorskim. "Sieć wprowadza skoordynowaną, kompleksową opiekę dla pacjentów" - wyjaśnił Kraska.

"Narodowa Strategii Onkologiczna ma główny cel, aby w całym kraju, obojętnie gdzie mieszkamy, dostępność do leczenia onkologicznego była na takim samym, bardzo dobrym poziomie (...). Chcemy, aby ta terapia była od postawienia diagnozy po rehabilitację w jednym ośrodku, choć oczywiście nie zawsze się to udaje" - stwierdził.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

kw/